BİLİNMEYEN  YÖNLERİYLE  VATİKAN

Atilla Sezener

11-07-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

İtalya’nın başkenti Roma’nın içinde Papalığın merkezi olan kilise devleti Vatikan’dır. Dünyanın en ilginç devleti olan Vatikan’da kendi telefon sistemi, postanesi, radyo ve tv istasyonu, yaklaşık 100 kişilik İsviçrelilerden meydana gelmiş ordusu, banka sistemi, darphanesi, mağazaları, eczanesi, günlük gazete ve matbaası bulunmaktadır. Bankacılık etkinlikleri ve harcamalar büyük gizlilik içinde yapılır.

Ben gördüğümde pek şaşırmadım. Büyük bir bazalikası, çok geniş merasim meydanı, Mikalanjın dizayn ettiği kostümleri giyen İsviçreli askerler dikkat çekiciydi. Etraf turist kaynıyordu. Neyse bunlar önemli değil. Gelin Vatikan perdesini biraz aralayalım.

“Papa 2.ci. Jean Paul 1999 Noel’inde verdiği mesajda “Birinci bin yılda, Avrupa Hrıstiyanlaştırıldı” demişti. İkinci bin yılda Amerika ve Afrika’nın Hrıstiyanlaştırıldığını söylemişti. “Üçüncü bin yılda Asya’yı Hrıstiyanlaştıralım” demişti. Ve Vatikan, “Asya’nın Hrıstiyanlaştırılması sürecinde, Türkiye merkezdir” görüşünü açıklamıştı.

Bu hedefler yeni değildi. Kurtuluş Savaşı yıllarında, Anadolu’da Katolik ve Protestanlarca açılan 800 (sekizyüz) okul vardı. Bunların çoğu, işgalcilerle işbirliği yaptı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında zararlı faaliyetleri nedeniyle Atatürk’ün talimatı ile kapatıldı.

Şimdilerde Avrupa giderek dinden uzaklaşırken Vatikan, Anglikan kilisesi ve Fener Rum Ortodoks kilisesiyle el ele veriyor.

Avrupa Birliği, Hrıstiyan demokrat liderlerin el sıkışması ile hayata geçmişti. Katolik dünyanın kalbi Vatikan, 50 yıllık Avrupa Birliğin temelini atan unsurlardan biriydi. İslam ezeli ve ebedi düşmandı.

Papa, anavatanı Almanya’daki konuşmasında, Bizans İmparatoru Manuel’den

bir alıntı yapmayı seçmişti. Bu alıntıda, Bizans İmparatoru din bilgini Farsi ile konuşuyor ve ona “Bana Muhammed’in ne gibi bir yenilik getirdiğini söyleyin!. Orada sadece şer ve insanlık dışı şeyler vardır. O kendi inancını kılıçla yaymıştır” diyordu. Bu sözler İslam dünyasında şok etkisi yaptı ve protesto yağdı. Papa, yanlış anlaşıldığını iddia ederek, konuyu kapatma cihetini tercih etmişti,.

Bakın Vatikan gölünden daha geriye bir damla vereyim. 1572 yılında bir Ağustos şafağında, Roman Katolik milisler, ellerinde bıçak ve kılıçlarla Protestanları evlerinden çıkarıp, boğazlarını keserek Paris’i uyandırmışlardı. Binlerce ceset, Fransa’nın kan gölüne dönmüş sokaklarında yatıyordu. Saint Barthelemy katliamı olarak tarihe geçen bu olayın ardında, Papa 13.cü Gregorius, gururla bir kutlama madolyonu bastırıp halka dağıtmıştı.

Vatikan, tahminlerinizin çok üstünde para içinde yüzer. Vatikan servetinin ne kadar olduğu hiçbir zaman açıklanmayan bir sır olarak kalmıştır. Bağışların yanı sıra, her ülkedeki Katolik kiliselerinden kesilen vergileri önemli bir yekun tutar.

Vatikan, Shell, General Motors, IBM, gibi, dünyanın önde gelen birçok şirketinin hissedarıdır. Birçok bankanın ortağıdır. Hemen her sanayi kuruluşunda, silah sanayinden enerji sektörüne, tekstile, medyaya kadar kar getiren yatırımları vardır.

Opus Dei yani Tanrının İşleri adlı örgüt, kilisenin misyonunu kolaylaştırmaya çalışan gizli örgütlerden sadece biriydi. Amacı, dünyanın her yanında Vatikan’a yardımcı bir kadro oluşturmaktı. Örgütün halen dünyaya yayılmış 428 üniversitesi ve hastanesi vardı.”

Vatikan, bu kısa yazı ile kavranmayacak kadar ilginç ve çok yönlü bir devdir. Örneğin, Avrupa Birliği bayrağı mavidir ve üstünde 12 yıldız vardır. Bu yıldızlar İsa’nın annesinin tacını simgeler.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİLİNMEYEN  YÖNLERİYLE  VATİKAN
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları