Ürgüp 3 aylık

BİLGİSAYARLI EĞİTİM

Volkan Uyar

09-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

‘Bilgisayar üzerinden eğitim mi olur’ diye herkes söylenirken, neredeyse şimdi vazgeçilmezimiz oldu. Evet, internetle ve bilgisayar ile ilgili çok sıkıntı yaşadık ancak yavaş yavaş taşlar yerine oturuyor.

Köylerimizdeki öğrenciler, umarım bu süreçte geri kalmamışlardır. Tabi sadece köy değil. Şehirlerimizde de uzaktan eğitime ulaşamamış çocuklarımız vardır muhakkak. Fırsat eşitliği konusunda en az sıkıntıyı görmemiz için bu çocuklara yönelik hamleler yapmak zorundayız.

Bakanımız, eylülde telafi eğitimi yapılacağını belirtti. Ancak, uzaktan eğitime hiç katılamamış çocukları düşünürsek, ayların konuları üç haftada anlatılması imkansızdır. Bence, daha farklı bir formül bulmalıyız. En doğrusu, bu virüs dönemi bitesiye kadar, öğrencilerin şu an kaçırdığı konular bir sonraki seneye aktarılmalıdır. Yani, Milli Eğitim Bakanlığının acilen müfredatlar üzerinde çalışması şart. Bazı konuların üst sınıflardan çıkarılmalı, üniversite sınavı ve diğer sınavların içeriği gözden geçirilmelidir.

Nasıl bu sene sınava girecek öğrencilerin son dönemi iptal edilip, konular çıkarıldıysa tüm sınıflar için bazı konuların iptali, süreci tamamen olmasa da bir parça toparlayabilecektir. Sanırım, tüm bunlar üzerine düşünüyorlardır. Belki de çeşitli açıklamalar için okulun açılmasını bekliyorlardır.

Sınava girecek öğrencilerimize de bazı ip uçları vermek de fayda vardır. Kalan kısacık süreç, bizleri paniğe sürüklememelidir. Tam aksine daha mantıklı kararlar alıp, eksiklerimizi kapatma yoluna gitmeliyiz. Kalan zaman diliminde, ben ne yapacağım diye düşünen öğrencilere tavsiyem milli eğitim testlerine ulaşmanızdır. Milli Eğitimin hazırladığı kazanım testleri belki de size sınavda ışık tutacaktır. Bu testleri çözerek, hem konulardaki eksiklerimizi göreceğiz hem de bildiklerimizi pekiştirmek olacağız.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİLGİSAYARLI EĞİTİM
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları