Ürgüp 3 aylık

BİLGİSAYAR KÖLESİ GENÇLİK

Volkan Uyar

02-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Demedi demeyin. Gençliğimiz, panedeminin de etkisiyle bilgisayar bağımlısı olmak üzere. Madde bağımlığı ile ilgili devletimiz nasıl mücadele ediyorsa, bilgisayar ile de aynı şekilde uğraşmalıdır.

Ortak eylem planları yapılmalı ve aileler bilinçlendirilmelidir.

Bilgisayardan uzak tuttuğumuz çocuklarımıza, uzaktan eğitim yüzünden kendi ellerimizle bilgisayarları teslim ettik. Kamerasını ve mikrofonunu çoğunlukla açmayan gençliğin ne ile uğraştığını öğretmenlerin bilmesinin mümkünü yok ne yazık ki. Hele bir de veli çalışıyorsa tamamen bilgisayar oyunları ile baş başa kalmış bir gençlik ile uğraşıyoruz.

Bir çok aile yüz yüze eğitime geçince bile bu sefer ipin ucunun kaçmasından ötürü, çocuğuna oyunu bıraktıramıyor. Veli ya tamamen çocuğun kontrolüne geçiyor ya da veli ile çocuk çatışma noktasına geliyor. Bunun için devletin çok ciddi programlar yapması lazım. Yoksa bir nesil zaten tam eğitim alamıyor bir de bunların birçoğunu teknolojinin kötü tarafına kaptırırsak hoş olmaz.

Aslında toplum çoğunluğun tarafına yöneldiği için, tüm çocukların oyuna başlama şekli arkadaşlarım da oynuyor diyedir. Ne yazık ki gençlik, mahalle kültürleri eskisi gibi olmadığı için ne sokakta oynamaktadır ne de yürüyüşler yapmaktadır arkadaşlarıyla. Hatta tek diyalogları çoğunlukla bilgisayar üzerinden oyun oynarken olmaktadır.

Bazı veliler de bilgisayar çağında olduğumuz için, çocuğu geri kalmasın diye bilgisayar ile uğraşmasından mutluluk duymaktadır. Belki de bilgisayarın başından kalkmasını istememektedir. Ancak, çocuğumuzun ne ile uğraştığını gözlemlememiz şarttır. Yoksa oyunun dışında yanlış sitelere de yönlenebilirler.

Tüm bunlarla beraber, bu sıkıntıların altyapısını da yanlışlıkla biz hazırlıyoruz bazen de. Bebekken yemek yesin diye önüne koyduğumuz tablet, akşam dinlenelim diye oyun oynamasına izin verdiğimiz çocuk, azıcık daha büyüdüğünde, annenin babanın oyun oynaman yanlış lafına anlam veremiyor. Biraz düşünelim.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİLGİSAYAR KÖLESİ GENÇLİK
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları