Ürgüp 3 aylık

BİLGİ

Atilla Sezener

01-11-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Fransız filozof, matematikçi ve yazar Rene Descartes ( 1596-1650) şöyle demişti:

“Kesin olan bir şey var: Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. düşünmektir. Düşünmek se var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım. İlk bilgim bu sağlam bilgidir. Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim.”

Temeliniz bu sağlam düşünce tarzı olursa, birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Örneğin İngilizler diplomasi de çok başarılıdırlar. Hassas konularda şimşekleri kendi üstlerine çekmemek için, eleştirilerini doğrudan doğruya kendileri yapmazlar da güvendikleri ülkelere yaptırırlar.

İşin burasında ünlü sözü devreye sokmam gerekiyor: “ Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.” İşin hazin yanı ise, İngilizlerce kullanılanların bunu fark etmemeleridir.

Bilgi asırlar boyunca en değerli zenginliğimizdir. Kızılderili Reisi Seattle şöyle demişti. “Beyaz adam, anası olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alınıp satılacak, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirası toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. İşte o gün, insanoğlu için yaşamın sonu ve varlığını sürdürebilme savaşının başlangıcı gelip çatmış olacaktır.”

Var mı itirazı olan? Anlaşılamayan hiçbir nokta yoktur. Goethe “Anlayamadığımız şeyler bizim olamaz” derken bunu kastetmişti.

Engin bilgi sahibi Mevlana’yı dinleyelim “İnsanlar ağaçlardan ders almalıdırlar. Onlar ne üzerlerinde barınan kuşların, ne gölgelerinde yatan insanların, ne de verdikleri meyvelerin hesabını tutarlar”

Bir önemli bilgiyi William Shakespeare’den alalım “Çaresi olmayan şeyler, düşünülmeye değmez, ne olmuşsa olmuştur” Ben işin burasında bir ilavede bulunayım. “Mutlu olmak istiyorsanız, sizi anlamayanları unutun gitsin”

Bilgi konusunda Hacı Bektaş Veli harika söylemiş : “Eğer bir insan, hem çalışkan hem akıllı ise takdir et; çalışkan fakat fazla akıllı değilse dikkat et; akıllı fakat tembel ise ikaz et; hem akılsız hem de tembel ise terk et”

Eğer akıllı biriyseniz bazı şoklara hazır olmalısınız. Akıllı bir kişi, her zaman ona haksız olduğunu kanıtlayan üç budala bulur. Çevrenizdekiler gerici veya siyaset esnafından iseler, daha çok bulursunuz.

Montaigne’nin şu sözüne dikkatinizi çekmek istiyorum “İnsan en az bildiği şeye en çok inanır” Gerisi size kalmış.

**

ANAYASALAR HAKKINDA BİRKAÇ NOT

İlk yazılı Anayasamız 1876 Birinci Meşrutiyetle yapıldı. Bunu kaliteli hukukçuların bile ilk nazarda bilemeyeceği kadar çok başka Anayasalar ve Anayasa değişiklikleri takip etti. Şu anda bile bir yenisini yapmak için kollar sıvanmış bulunuyor. Bu konuda fikrimi söylemesem iyi olacak. Bugün İngiltere- İsrail ve Yeni Zelanda da yazılı Anayasa yoktur.

*

Demokrasisini çoktan tamamlamış ülkeler örneğin ABD- Fransa- Almanya- İtalya ve benzer ülkelerde vırt zırt Anayasa yapılmaz ve değiştirilmez.

*

Aklı- kültürü ve diğer özellikleri yetersiz ve beyni şartlanmış kişi ve partiler yaşayacak Anayasa yapamazlar.

*

Konu çok derin ve uzun, şimdilik bu kadarı yeter. Yalnız çok beğendiğim bir nokta ile konuyu kapatayım.

  • Almanya Anayasasının asla değiştirilmez Birinci Maddesi aynen şöyle yazar: İNSAN ONURU DOKUNULMAZDIR.
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİLGİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları