Ürgüp 3 aylık

BEYNİMİZİN GÜCÜ

Volkan Uyar

17-09-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

İnsanlık, bilimde , teknolojide çok ilerlemiş gibi görünse de hâlâ, tıpta çare bulamadığımız birçok hastalık var. Hâlâ doğal afetlerde çok çaresiz kalabiliyoruz. Hele ki eski insanların yaptıklarını anlayabilmiş değiliz. Mesela , piramitlerin gizemini tam çözebilmiş değiliz.

Bunları yapmak belki çok basittir ama beynimiz çözemiyor. Evet beynimiz. Vücudumuzun kontrolünü yapan , yöneten organımız.

Şu çağda , beynimiz çok azını kullanabiliyoruz. Beynimizin kullanım alanını artırdığımızda , imkânsız olayların, bilim adamları tarafından gerçekleşebileceği söyleniyor. Düşünce yoluyla bir nesneyi havada uçurmak , karşımızdakinin düşüncesini okumak ve benzeri birçok durum. Bunların yanında çözülememiş birçok sorunun çözülmesi . Teknolojide inanılmaz bir yere gelinmesi.

Tüm bunlar , imkânlı mı imkansız mı bilemem ama biz günümüzde neler yapabileceğimize bakalım. Beynimizin kullandığımız kısmıyla bile çok şeyi başarabiliriz.

Her an başarabiliyoruz aslında. Çok istediğimiz bir olaya , beynimizi yoğunlaştırdığımızda, büyük ölçüde yapabiliyoruz. Enerjimiz, o olaya etki yapıyor. İşte, bunu çocuklarımızın da gerçekleştirmesine yardımcı olmalıyız, desteklemeliyiz.

Çocuklarımızdan, bir dersi başarıp başarmaması ile sıkça cümleler duyuyoruz. Tüm bu anlattığım sebeplerden dolayı, başarılamayacak ders yok. Sadece, öğrenci, asla başaramayacağını düşünüyor. Çok basit olmasa da , dersin üstüne gidecek enerjiyi toplamasını sağlamalıyız.

Örneğin matematik , kabusa dönmüş bir durumda olabilir. Bazı öğrenciler, matematiği halletmek için başına oturmakta , ancak tüm beyniyle bunu istemediği için yılmaktadır . Bunu veliler ve öğretmenler elbirliği ile , yılmaması için çalışırsak başardığını hiç şüphesiz görüyor olacağız.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BEYNİMİZİN GÜCÜ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları