5 Ağustos 2021 Perşembe

BAYRAM 

Mustafa Örki

12-05-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Ramazan ayının son günü Arefe yarın bayram. Eskiden bugün çocuklar şeker yağlı ekmek vs dağıtılır sevindirilir, büyükler kabir ziyaretleri yaparlar idi. Zaman değişti son yıllara bakarak insanlarımızın bir bölümü tatile çıkıyor. Dini hayat gittikleri yerde devam edebilir, sıkıntı yok. Ufak yerleşim yerlerinde bu sade ve basit ama içten güzel âdetler devam ediyor.

Hayatı bayram havasında yaşamak mümkün olur mu? Bayram nedir, Kur'an ve sünnette karşılığı nedir? Bayram sevinç, süslenme, güzel elbiseler giyildiği ve bir merkez toplantı yeri ve zaman olarak kuşluk vakti olarak Kuranda yer almıştır.

“Meryem oğlu İsa da Allah’ım Rabbimiz bizim üzerimize gökten bir sofra indir ki bizim için, önce ve sonra gelenlerimiz için bir bayram olsun”. Maide/5,114. Taha,59 ise “Musa, “Buluşma vaktiniz, süs bayram günü olsun, insanlar kuşluk vaktinde toplansınlar” dedi. İbrahim As kavminin putların bulunduğu yer olarak “Allah’a yemin ederim ki, siz arkanıza dönüp( bayram yerinizden) gittikten sonra muhakkak putlarınızı kıracağım” Enbiya/21,57 İbrahim As kavminin putların bulunduğu yer olarak geçer.

Bayram insanlık tarihi ile eşittir. Zaman içinde sapmaya uğradığı bir gerçek. İsa As peygamberden istenen bir mucize, Musa As ile sihirbazlar arasında yapılan düello yeri ve İbrahim As zamanında putların bulunduğu makamlar gibi.

Bayram sevinç ancak paylaşarak olacağı için insanların bir araya geldiği yer olması gerekiyor. Hicretin ikinci yılı sevinç yılı olmuş. Hz. Ali Fatıma validemizin evliliği, Bedir zaferi ve İlk Ramazan bayramı bu yılda olduğu için tarihe “sevinç yılları” olarak tarihe geçmiş.

Bayram sabahı en güzel, temiz elbisemizi giyerek (eskiden boş ve geniş alanda yapılırmış) Camiye gider namaz kılar ve bayramlaşırız. Sevincimizi bölüşürüz, sonra ev halkı ve eş-dost bir şekilde gönül alırız dua ederiz. Kısaca Bayram yaşarız, böyle günlerde eskiden analar canı sıkıldığında bayramlık ağzımı açtırma benim derler imiş. Bizim sözlerimiz de şeker gibi olmalıdır.

Bayramlar aslında toplanma süslenme ve hesaplaşma gününün provasıdır.” Iyd” ile “mead” aynı biri dünyayı diğeri ahireti ifade eder. O gün tüm insanlar toplanacak kimi sevinçli kimi üzüntülü olacak. Ramazan bayramını hak edecek amellerimiz olursa daha bir başka oluruz. Vazifemizi yapmış olmanın iç huzuru, yapamadıysak iç sızısının olacağı bir gerçek.

Bayramın ne olduğunu anladık, bu bilgiler ışığında dünya ve ahiret bayramın nasıl olacağını derinlemesine içimize sindirdik. Deliye her gün bayram derler, ama biz akıllıyız diyorsanız İslami bir yaşantının bayram sevinç olma imkânı olduğu bir gerçek. Yeter ki İslamın sevdalısı olalım. Neden olmasın?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BAYRAM 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları