5 Ağustos 2021 Perşembe

BAŞLANGIÇ

Mustafa Örki

24-09-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bir duruşu olmalı insanın, bir bakışı bir anlayışı bir aşkı bir davası olmalı insanın Cahit Zarifoğlu

Davası iddiası olmalı müslümanın. “Allah’a çağıran davet eden” bir anlayışın bir İddiası vardır. Bu davetin içinde insanın bitmez tükenmez gibi görünen isteklerinin nasıl gerçekleşeceğini ve mutlu olacağı vardır. Her bir müslümanın davası vardır, aynı zamanda davetçidir, kendine değil Islama çağırır. Bunun için zaman ayırır, fedakârlık yapar.

İslam güzel ve kolay ama müşterileri az. Bilge Kral ise “İslam en iyisi ama biz en iyisi değiliz ”der. “Sen ve ben divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun” mısralarında gibi bir durum var. Bunun nedeni kanaatimce anlamada ve anlatmada hata yapıyoruz, eksik bilgimizden kaynaklanıyor. Nereden başlamalı?

Kuran’ı açıyoruz ilk sure Fatiha ve Besmele ile başlıyor. “Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla” Besmele bir âyettir. Hûd 42

Sonra “Rabbinin adını yücelt” Müddessir/74,3 Bu yüceltme söze dökülecek olursa Kelime-i Tevhid veya Tekbir iledir. Zemin bunun üzerine inşa edilmiş bir iyilik harekâtıdır. Bu bir yoldur, adına Allah yolu fisebilillah veya i’lây-ı Kelimetullah denir. Hz. Muhammed sav ve onun izleyicilerinin davasıdır. İslamın yüceliğini kıymetini hakikatini güzelliğini yaymak, tanıtmaktır. Bu aslında Allahın yüce olduğunu şânını şöhretini yükseltmektir.

Müslüman söz ve davranışları ile Allah adına harekât ettiğinde aslıda kendisine iyilik yapmaktadır.

Biz Müslümanız bu adı bize Allah verdiğini Kurandan öğreniyoruz(Hac,78) İsim kelimesi sümüvv’den gelmiş yani yüceltme manasınadır. İsmi ile müsemma Bu adı hak etmek için bir bedel gerekiyor nedir? “insanlık için iyi bir model şahit isminin özelliğini üzerinde alamet olarak taşıma manasına uygun özellik taşımak.

Biz bu yolda olursak bize ne var?”İman edip salih ameller işleyenleri de ebedi olarak kalacakları, içinde ırmaklar akan cennetlere koyacağız” Nisa/4,122 hem bir müjde hem de bir tehdit olarak ”Hepinizin dönüşü mutlak O’nadır. Allah, bunu bir gerçek olarak va’detmiştir” Yunus,4

“Salih amelde bulunarak Allah’a davet eden ve ben müslümanım diyenden kim daha güzel sözlü olabilir?” Fussilet 33 İslam’a davet eden usul ve yöntem bilenlere ihtiyacımız var.

Bu âyet hakkında Elmalılı yalnız imana değil salih amele davet vardır der. Davetçinin sözü ve davranışları uyum içinde olmalı “İşte bunun için (Allah'a) davet et ve emir olunduğun gibi dosdoğru ol.” Şura, 15 Bir hadiste Hz. Muhammed sav veda Haccında “Dikkat edin size tebliğ ettim mi? Allah’ım şahit ol. Buharı hac, 1825 diye sormuş.

“ve kendisiyle sevinebileceğiniz bir şey daha var. Allah’tan yardım ve görünen bir fetih. Artık müminler müjdele” “ey iman edenler Allah’ın destekçileri yardımcıları olun! Tıpkı Meryem oğlu İsa’nın havarilerine dediği gibi” saf/61.13.14

Havâri kelimesini Râğıb “avcı” olarak verir. İsa As’ın Havârilerin sayı az, aynı zamanda savaş gibi bir durum da olmamış. Bu manaya geliyor? Bu insanlar gönül avcısı olmuşlar. Öldürülmüşler, aç aslanlara yem edilmişler, taşlanmışlar fakat yılmamışlar davalarında vazgeçmemişler.

İslam, önceki nübüvvet tecrübelerinde olduğu gibi, herkesin ve her zaman erişebileceği, gizemli olmayan, ayan-beyan, delil temelli içkin(kökleri insan doğasında olan) bir hayat ufku olarak doğdu. Ancak tarihin malum mecrasında 'gizemcilerin, duygucuların ve iradecilerin' geliştirdikleri inanma biçimleri yoluyla eksenini kaybetti ve mutasyona uğradı. Salgın bir hastalık gibi her yeri sel aldı götürdü, her şeyi alt üst etti.

İslam saf ve temiz varlığı insanın aklını, vicdanını imar etmiş, canlılık kazandırmıştır. Ne zaman bu özellik gitmiş gücü kaybolmuş islamın akıl ve ahlak üzerinden tanımladığı özü perdelemiştir; hedefleri ve maksadı kırılmaya uğramıştır. Netice trajedi oluşmuştur, bu durumda anlamlı ve değerli olan şey, tarihin bu trajedisine karşı nasıl duracağını bilmek ve İslâm'ın son çağrısında yinelediği 'özün' peşinde olmaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BAŞLANGIÇ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları