Ürgüp 3 aylık

BALIK GELECEĞİMİZDİR

Volkan Uyar

03-12-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Her yeri denizlerle çevrili, güzel ülkemizin ciddi bir balık politikası oluşturulması zamanı geldi de geçiyor bile. Bu koşullarda olan bir ülkenin birçok balık çeşidine ulaşması ve ihracatta bir numara olması gerekmez mi?

Balık tezgahlarını incelediğimizde çiftlik balıklarıyla birkaç çeşit doğal deniz balığı karşımıza çıkıyor. Gerçekten hak edilen bu mu?

Bolca ve uygun fiyatlara alınabilen hamsi bile azalmaya başladı. Diğer balıkların durumu zaten ortada.

Peki , bireysel olarak ve devlet olarak ne yapmalıyız? Bunların cevabını bulursak eskiye dönebiliriz sanırım.

Peki çöplerimizi, gemiler atıklarını denizlere boşaltırsa nasıl temiz ve balıkların bol olduğu bir deniz görebiliriz ki?

Kirlilik, denizin dibindeki hayatı azaltmakta, böylelikle balıklar yumurtlama için başka denizler aramaktadır. Yani, denizdeki doğal yaşam mahvolmaktadır.

Denizler ve okyanuslardaki bitki ve mercanları koruyamazsak belki de ileride çocuklarımız, torunlarımız balık bulamayacak.

Devletimiz, geçen gemilere dikkat etmelidir. Denizlerimizi korumalı ve gemilerin atıklarını bıraktırmamalıdır. Gemilerin olası kazalarında denize yakıt akmaması için çok dikkatli olmalıyız.

Balık çeşitliliği için çok önemli olan bizim evde yiyebildiğimiz balığı etkileyen, balık avlama şirketleridir. Bu şirketler, büyük ağlarla, denizin dibindeki tüm balıkları toplayıp geçiyor ve üreme yapacak hayvanları bile yumurtalarıyla beraber yok ediyor. Sonra “Neden, balık az diye.”soruyoruz.

Devletimizin, ağ ile avlanmayı denetlemesi ve gerekli önlemleri alması şart. Gerekli görülür ise balıkçılıktan geçinen insanlarımıza yardım ayarlamak şartıyla avlanma yasağı süresi uzatılmalı.

Aslında “deniz sorunu” dünyanın ortak sorunu. Küresel ısınma, iklimlerin ve suyun sıcaklığının değişmesine neden olduğunu biliyoruz. Asıl uğraşılması gereken mesele, zaten küresel ısınma. Ancak, biz, en azından kendi çevremiz için elimizden geleni yapmalıyız.

Balık meselesi, sadece masalarımızı süsleyen damak zevkimiz değildir. Balık, bizim sağlığımız, ülkemizin geleceği, çocuklarımızın zihinleridir. Balıktan, güzel bir ekonomi oluşturabiliriz. Ancak biz daha kendimize balık bulamıyoruz. Ekonomiden kastım çiftlik balığı değildir, bunu da bir kez daha belirtmek isterim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BALIK GELECEĞİMİZDİR
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları