5 Ağustos 2021 Perşembe

BABA OLMAK

Mustafa Örki

27-02-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Biz, insana, anne babasına iyi davranmasını emrettik….“Bana ve anne babana şükret!” dedik. Dönüş sadece banadır.”Lokman/31,14

Ana hakkındaki bilgileri az-çok biliyoruz, anneler merhamet timsalidir. Peki, baba hakkında İslam ne diyor? Neleri bilmeliyiz? Bu bilgileri sahip olmamız hak ve vazifeleri de beraberinde getirir. Etkin ve verimli baba olmanın yolu bilgiden geçer. Doğru bilgi, akıllı harekât şuurlu davranış beraberinde mutluluk getirir. Ve arkada salih amel olarak hayırlı evlatlar bırakabilirsek amel defterimiz kapanmaz.

Baba olmak bir nimet, evlat sahibi olamayan insanlarımız var, hasret, özlem içinde türlü çareler arıyorlar. Olması olmaması bir imtihan meselesi ama gönül istiyor, üzülüyor insanımız. Biz her zaman hayırlısını istemeliyiz, dua etmeliyiz.

Kuran’ı Kerimde baba hem müspet hem de menfi manada kullanılmıştır. Bir şeyin var edilişinin, ıslâhının ya da zuhûrunun ortaya çıkışının sebebi olana baba diye adlandırılır. “Bizler, atalarımızı bir ümmet üzere bulduk” Zuhruf/22 bu ayette geçen gecen ‘babalarınız’ sözcüğü “bizi ilimle yetiştirip terbiye eden bilginlerimizi” denmek istenmiştir.

Şükür üç kısımdır: “kalbin şükrü nimetin tasavvur etmesidir”. Dilin şükrü: “nimeti ihsan edeni senâ etmesi övmesidir”. Diğer azaların şükrü:”hak ettiği oranda nimetin karşılığın verilmesidir.” Anne-baba olarak evlatlarımıza karşı sorumluluklarımız var.

“İslam’ı hayatta evin yönetilmesi önemlidir o ev de Allah’ın emirleri ciddiye alınıyorsa sorunlar azalacaktır. Evlerimizde anne-baba terbiyesi varsa ki olmalı o ev insanın şahsiyetini oluşturur. İnsanlığın yaptığı ilk ev Allah tarafındanBeytullah(Allah’ın Evi) ilan edilmiştir (3.96).

Kuran’ın kullandığıehl-i beytkavramı, “ehliyet” ile “ev “arasında bağ kuran bir kavramdır. Zira insanı vahşi olmaktan çıkarıp ehlileştiren ilk halka evdir. Bu yüzden ev, medenileşmenin ilk basamağıdır. Ev,Medinenin birlikte yaşamanın hücresidir. Eğer hücre bozulursa doku bozulur, eğer hücre sağlıklıysa doku sağlıklıdır.”

Anne-babalar olarak sorumlu, duyarlı davranmazsak evlatlarımız diyecek ki: “Onlar: Ey Rabbimiz doğrusu bizler beylerimize ve büyüklerimize itaat ettik de onlarda bizi yanlış yola götürdüler” (Ahzap/67 O zaman ne diyeceğiz? Anne baba olmak bir nimet bu nimetin şükrü ise onların beslenmesi terbiyesinin iyi olması gerekiyor.

Baba olarak en iyi örnek Hz. Muhammed sav olduğunu bir gerçek. O iyi bir babadır, oğlu İbrahim vefat ettiğinde ağlaması ki sahabe hayret etmişler “Göz ağlar, kalp mahzun olur” gibi sözleri O’nun insani yönünü bizim için örnektir.

Babalar yarın ah-vah demek istemiyorsanız evlatlarınız için helalinden kazanın, terbiye edin ve örnek olun derim. Kuran’ın Lokman As üzerinden “Yavrucuğum oğulcuğum” sözleri dikkat çekicidir. Anne baba olarak evlatlardan ne beklenir? Anne baba olarak vazifelerimizi bilelim, gücümüz nispetince yerine getirelim ki, onlarda bizlere iyi davransınlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BABA OLMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları