5 Ağustos 2021 Perşembe

BA’SÜ BA’DEL-MEVT

Mustafa Örki

07-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Nasıl Allah’ı inkâr edersiniz ki, siz bir zamanlar ölüler idiniz de sizi O diriltti. Sonra sizi öldürecek, sonra tekrar diriltecek ve en sonunda O’na döndürüleceksiniz.”(Bakara, 28)

Her akşam ölüyor, her sabah diriliyoruz. Sonbaharla başlayan ölüm kış ile zirveye çıkıyor, ama sağ kalanlara baharla yeniden uyanıyor ve diriliyoruz. Ölümü ve dirilmeyi yaratan Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Niye? Ölüp yok olup gidecek değiliz. Allah’a ahirete inanmayan birisi nizam-matematik, güzellik, hikmet-gaye, iyi-kötü gibi şeyleri açıklayamadığı gibi, anlamsızlığı bile açıklayamaz.

Ölüm ve ötesi ba’sü ba’del- mevt olarak kısa ve özlü bir cümle ile imanı bir konu olarak anlatılmıştır. Bir başka diriliş daha var. Ölmüş gibi duran Müslümanların yeniden dirilişi, ölüğü toprağı atılan insanların yeniden hayata müdahil olması mümkün mü? Neden olmasın? Osmanlı dedelerimiz diriliş Yeşil Kubbe ile anlatılmış. Hz. Muhammed sav kabrinin üstü yeşildir. Sanki ölmüş olan insanlığın yeniden dirilişini sebep olan insanın kabrinin üstü yeşil renk ile anlam kazanmış. İslam âleminin bugünkü durumunu ve yeniden dirilişinin nasıl olacağını farklı iki insan şöyle anlatmış.

Muhammed Esed’in tespiti şöyledir. İslam âlemini çökmüş bir toplumdur. Bir yanda düşünen bir kavim için nazil olmuş Kur'an var. Ve bir yanda da onu temsil makamını yitirmiş ve fakat bunun farkında olmayan koca bir kitle. Zira o toplumu malum hale getiren, dinleri- kitapları değil, kitaplarıyla diyaloglarını yitiren kendileridir. Merhum Müslümanların dinlerini değil, kendilerini eleştiriyor. Kitaplarını anlamaya ve izah etmeye çalışıyordu. O bu eleştirileriyle emr-i maruf ve nehy-i münker olarak yapmaktaydı.

Yeniden dirilebiliriz nasıl olacak? Bu soruyu Sezai Karakoç anlatmış. Kuran’dan geçen “be’sü badelmevt” yani “ölümden sonra diriliş” ayetine telmihle “Diriliş” fikrini nirengi noktası olarak almış. Bu konuda eserler yazmış ve bu fikirle çıkardığı dergiye “Diriliş” adını vermiş. O bununla yıkılan İslam medeniyetinin tıpkı ölümden sonra dirilişte olduğu gibi yeniden dirileceğini dile getirmiş. Atalete kapılmış Müslümanlara inanç ve umut aşılayan, şiirlerinde ayet ve hadisleri metafor olarak kullanmış. İnsan, şehir, devlet ve medeniyet üzerine diriliş çerçevesinde tezler ileri süren, “Biz koşu bittikten sonra da koşan atlarız” “diyerek asla yenilmeyi ve kaybetmeyi kabul etmeyen büyük bir insandır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BA’SÜ BA’DEL-MEVT
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları