AYAKTA KALMALIYIM

Mustafa Örki

03-09-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bittim diyorsak ölmüşüzdür. Son nefese kadar hayattayız, şurası muhakkak ki insanların bir kesimi mücadeleyi bırakıyor. Beden değilse de ruhen ölüm bu olsa gerek

“Allahtan sabır ve salât/namaz ile yardım isteyin. Ancak bu huşu duyanlardan başkasına ağır gelir” Bakara/2,45

Öyle veya böyle yedi yaşından itibaren namazla haşir neşiriz. Din Gönüllüsü Görevimiz gereği dolaysıyla mihrapta bu ibadeti ifa ettik. Şimdi emekliyim, seçim hakkım var istediğim yerde namazı ikame ediyorum. Bu ibadeti nasıl yapayım ki tat ve lezzet alayım?

Risalet süreci göz önünde alındığın da imandan sonra gelen en önemli ibadet namaz ve zekâttır. Nereden biliyoruz? Müzzemmil suresi ilk nazil olan surelerdendir, yirminci ayeti bize bunu söyler. Ama bu ibadet insanlara ağır geliyor. Çare ne? Kur'an ne diyor?

Hakkı batıldan ayırt etmek gerekiyor, insan sonunda rabbine kavuşacaktır. Allah’tan sabır, direnme gücü gerekiyor, nasıl ve ne ile olacağını da Kur'an haber veriyor. Salât ile bir şeyi daha bilmeliyiz Rabbimizin lütfettiği nimetleri hatırlamalıyız. En büyüğü ise vahiydir, hayatımız bir imtihan aracı olduğu için güzel olan, hoşumuza gidenler yanında zor olanlar da var. Ayakta kalmanın yolu yani yılgınlık, korkaklık, çöküntü ve dert yanmadan kurtulmanı yolu yöntemi enerji kaynağımız bildirilmiştir.

Her an Allah’ın huzurundayız ama özel hallerimiz var namaz gibi vs. Huzur da olmak büyük bir imkân keşke değerlendirebilsek.

Mü’minun suresinin ilk iki ayetinde “müminlerin vasıflarını belirtiliyor. Kurtuluşun felahın yolunun önce inanmaktır, sonra namazlarında huşu içerisinde olanların erişebileceğini söylüyor. Huşu bedenen ayakta durmak, eğilmek rükû ve secde yani yere kapanmaktır. Huşu saygıdır, nimet verene karşı yapılır. Huşu olayının kuru bir ayin olmaktan çıkaran husus kalbi bir ürpertiye bağlı olarak doğar denilmiştir.

Namaz huzura durmaktır, huzurda huzura ermek gerekir değil mi? Evet öylemi oluyor? Can alıcı soru bu. Birikimlerim sonucu geldiğim nokta, ibadetlerin şeklî yönü yanında yaptıklarımızın ne demek olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Misal Salâtı ikame; inandığın değerleri ayağa kaldırmaktır. Cemaatle namaz kılmak ferdi namaz kılmaktan daha kıymetlidir. Çünkü cemaat olmak cem olmak bir araya gelmektir. İhtiyaçlarımızdan haberdar olmak çözüm üretmektir. Bugün işin sadece sevap yönü kaldı. Ufkumuz daraldı, basit şeylerden öteye geçemiyor.

Kıraat; değerleri okumak ve anlamaktır. Kıyam, değerleri korumak için cehd etmektir. Secde; bu değerleri anlamlı kılan "varlığa" şükürdür.
Biz bunun şeklî haline/biçimsel haline Namaz diyoruz. Haydin salâta ne yapmalı neyi bilmeliyiz? Biçimsel yanında derinliğine inmek için gayret etmeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AYAKTA KALMALIYIM
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları