ATATÜRK VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ (2)

Ergül AYKOL

10-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

ATATÜRK’ÜN enbüyük eseri olanTürkiye Cumhuriyeti’ni içerdebölücüler, gericiler, ikinci cumhuriyetçiler, hainler ve işbirlikçiler ile dışarıda Türk düşmanları, ısrarla yıkmak için çaba harcamaktadırlar. Fakat 97. kuruluş yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizin yetiştirdiği özgürlük ve bağımsızlığa gönülden inanmış Atatürkçü kuşaklar, bu karanlık güçlere geçit vermeyeceklerdir.

Fransa Akademisi üyesi ünlü düşünürve yazarGeorge Duhamelşöyle diyor:

"Mustafa Kemal, beslediği umutları, giriştiği işleri bir yaygara konusu yapmaksızın çalışmıştır. Bunun içindir ki, bu göz kamaştıran yapıtın büyüklüğü gereği gibi bilinememektedir. Bu yapıt, İngiliz, Fransız, Rus devrimlerinin başardıklarından bambaşkadır. Örneğin hiçbiri, dil, yazı gibi konulara el atamamıştır. Ne Cromwel, ne Robespierre, ne Lenin, ne de ondan sonra gelenler, yönettikleri ulusların bilim felsefesini, düşünme yöntemlerini, kısaca bütün bir yazgısını değiştirme yükünü omuzlarına alamamışlardır..."

Ünlü Fransız anayasa hukukçusuProf.Maurice Duvergerdiyor ki:"İkinci Dünya Savaşına kadar Mustafa Kemal'in yapıtı Türkiye çapında değerlendirildi... Söz konusu yapıt, 1945'ten bu yana bir örnek değeri kazandı. Atatürkçülük Türkiye tarihinin bir sayfası olmaktan çıkıp, politik bir dizgeye önderlik etmeye başladı. Çünkü yeryüzünde henüz Moskova ya da Pekin timarına girmemiş olan üçüncü çeşit devletlere yol göstermektedir."

Alman TarihçisiProf. Herbert Melzingise Atatürk’ü şöyle tanıtıyor:"Atatürk, Türk ulusu için biricik kurtuluş imkânı olan Anadolu’nun yeniden canlanması düşüncesini, bilincinde bir ulusal giz olarak taşıdı. Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri ve yaptıkları, daha iyi bir insanlığın geleceğine doğru, göz kamaştırıcı bir meşale gibi parlıyor. Öyle bir mutlu gelecek ki, bizler onun ufuklarını bile görebilecek güçte değiliz." "Cihan tarihini araştıracak olursak, sözü ile işi birbirine O'nun kadar uyan hiç bir ulus büyüğü bulamayız... Bu büyük düşünürün, uluslar tarihinin süregelen konuları için söyledikleri bile başlı başına başyapıttır..."

(Cahil Fransız Cumhurbaşkanı Macron, bu Fransız ve Alman düşünür, hukukçu ve tarihçilerini okumadığı gibi; Fransız tarihini de bilmiyor.Fransız Başbakanı Aristide Briand Ankara Antlaşması Fransız meclisinde görüşülürken, 1921 yılında muhaliflere karşı şöyle konuşmuştu:“Sizin dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri, burada olsalardı; teker teker hepsinin heykellerini dikerdik.”Bilgisiz Macron, Türkleri,Atatürk'ü ve İslamiyet’i de tanımıyor. Tanısaydı, Atatürk’un koltuğunda oturan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ve İslamiyet’e dil uzatılmasını engellerdi.)

Atatürk Döneminde Arjantin'in Ankara Büyükelçiliğini yapan ve ATATÜRK adında kapsamlı bir kitap yazan,Blanco Villalta:"ATATÜRK YALNIZ TÜRKİYE'NİN DEĞİL, TÜM İNSANLIĞINDIR..." diyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür örgütü UNESCO her ulusun büyük bir kişisinin doğum ya da ölümünün 100. yıldönümünde anılmasına karar verir. UNESCO büyük kişiler arasından yalnız birinin ölümünün25. yıldönümünde deanılmasını kararlaştırmıştı. O daATATÜRK’TÜR. YaniUNESCO,Atatürk'ün heml963 yılında ,25. ölüm yıldönümündeve hem de1981 yılında 100. doğum yıldönümündeanılmasını kararlaştırmıştır. 1981 YILINDA BÜTÜN DÜNYADA ATATÜRK YILI TÖRENLERLE, KONFERANSLARLA KUTLANDI. BİR TEK O TARİHTE SAHTE ATATÜRKÇÜLERİN İKTİDARDA OLDUĞU TÜRKİYE'DE KUTLANMADI.(Sürecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ATATÜRK VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ (2)
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları