ATATÜRK VE İSLAMİYET -7

Ergül AYKOL

20-08-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Atatürk kendisini dinleyenlere şöyle sesleniyordu : “Efendiler, Allah birdir, büyüktür, Kur’an bir Kitab-ı Ekmeldir. Cenab-ı Peygamber Hatem-ül Enbiya’dır.” (Bilim araştırma Vakfı- Atatürk’ün İzinde İlerlemek)

Ruşen Eşref Ünaydın Atatürk ile O’nun yazı odasında görüştüğünü, kitap dolabının üstünde Kuran-ı Kerim bulunduğunu anlatır.(Atatürk’ün Bütün eserleri)

Atatürk Ankara Müftüsü (Sonra Diyanet İşleri Başkanı) Rifat (Börekçi) ve ulemanın katıldığı bir karşılama toplantısında, Kur’ana olan saygısını onu öpüp başına koyarak göstermiştir. (Her Yönüyle Atatürk – s.173, Avni Altıner)

Atatürk Sakarya Savaşı sırasında askeri Fevzi Paşa’ya gönderir, çabuk gelmesini ister. Asker döner ve :”Paşa Kur’an okuyor.” der. Atatürk : “Bırak, paşa kuranını okusun. Allah’ın izni ile düşmanı yeneceğiz. Rahatsız etmeyelim paşamızı.” diyor. (Yurdakul Yurdakul- Atatürk’ten Hiç Yayınlanmamış Anılar s.68)

Atatürk annesinin mezarını ziyaretinde : “Anamın mezarı önünde ve Allah’ın huzurunda yemin ediyorum. Milletin bu kadar kan dökerek eline aldığı hâkimiyeti korumak uğrunda eğer gerekirse anamın yanına gitmekte (ölmekte) bir an tereddüt etmeyeceğim.” diyor.

Hafız Yaşar okur şöyle diyor: “Ramazanların Atam için çok büyük bir önemi vardı.Ramazan ayında ve kandil geceleri beni huzurlarına çağırır, Kur’an-ı Kerim’den bana sureler okuturlardı. Ben okurken gözleri bir noktaya takılır, derin bir huşu ile dinlerlerdi. Ruhen çok mütelezziz olduğu her halinden anlaşılırdı.”

İran Şahı Rıza Pehlevi Atatürk’ü ziyarete geldiğinde, Atatürk verdiği ziyafette Hafız Yaşar Okur’u ona tanıtıp: “Şimdi benim Hafızım size bir şeyler okuyacak.” Demiş ve Hafız, Kuran-ı Kerim’den bir sure ile Mevlid’den bir bölüm okumuştur. (Atatürk ve Tasavvuf Müziği)

Atatürk’ün manevi kızlarından Nebile bir gün Atatürk’e : “Ben Yasin-i Şerifi ezbere hiç yanlışsız okurum.” İddiasında bulunmuştu. Bunun üzerine Atatürk, Nebile’den bunu ispatlamasını istemiş. Kitaplığındaki Kur’anı getirterek, Yasin suresini açmış ve Nebile’den okumasını istemiştir. Nebile sureyi okumuş, Atatürk Kur’andan takip etmiştir. Atatürk’ün gözünden birkaç damla yaşın süzüldüğü görülmüştür. (Hasan Rıza Soyak)

Atatürk’ün Kur’an dinlemeyi tercih ettiği Hafızlardan biri de Sadettin Kaynak’tır. Kuran’ı Kerim’den çeşitli sureleri çeşitli makamlarda okuttuğunu anılarında anlatıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk savaş ortamlarında Kuran’ın manevi desteğine inanmış ve bu desteği sağlamak için hafızlara Kur’an okutmuştur.

Atatürk 31 Ağustos 1922 sabahısavaş alanını gezmiş, binlerce ölüyü görmüş, yaralıların iniltilerini duymuş, Fatiha okumuş ve şu duayı yapmıştır: “Yâ Rab, bana suç yazma, beni ölenlerin sorumlusu yapma. Yunanlılar yurduma girdi. Ulusumun namusuna saldırdı. Türklüğüve sana inanan, dua eden Müslümanlığı yok etmek istediler.Yurdumu kurtarmak için bu savaşı yaptırdım. Beni istilacı kumandanlarla bir tutma! Türk Ulusu’nun Kurtuluş Savaşı’ndan dökülen kanlardan dolayı affet!”

Atatürk her Ramazan’da kız kardeşi Makbule Hanım’dan annesi Zübeyde Hanım’ın ruhu için hatim indirilmesini rica etmiştir. “Ramazan geliyor. Annemize hatim okutmayı ihmal etme.” demiştir.Hatim indirecek hafıza verilmek üzere içinde para bulunan zarfı kız kardeşine vermiştir.

(Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ATATÜRK VE İSLAMİYET -7
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları