ATATÜRK’ÜN YAŞANTISINDAN ESİNTİLER (5)

Ergül AYKOL

29-02-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan, TÜRKLÜĞÜ YÜCELTTİĞİ İÇİN Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal’in kendisine gönderdiği çekin karşılığını almak üzere İş Bankasına gider. Atatürk’ün çekini ve imzasını gören memur telaşla banka müdürüne koşar. Bankada o an için 1.000,00 TL. yoktur. Pehlivanı oturturlar, banka müdürü parayı tamamlatır ve Kurtdereli’ye öder. Kurtdereli veznenin önünden ayrılmaz, bekler. Müdür sorar: “İşlem tamam. Ne bekliyorsun?” “Paşanın imzalı çekini bekliyorum.” der.Müdür : “O bizde kalacak. Karşılığında para verdik ya.” deyince, Kurtdereli : “Öyleyse bu paraları alın, benim imzalı çekimi verin. O benim için daha değerlidir.” der. Müdür şaşırmıştır. Fakat yapacak şey yoktur.

Atatürk aybaşında hesaplarını denetlerken bin lira fazlalık çıktığını görünce Genel Sekretere sorar. “Niçin bu fazla çıkıyor?” “Efendim. Kurtdereli Pehlivan, ‘Benim için Gazi Paşanın imzalı çeki daha değerli’ deyip, parayı geri vermiş ve kâğıdı alıp gitmiş.” deyince şaşırma sırası Atatürk’e gelir. “Allah Allah! Şu asalete bak. Benim imzamı 1000 Tl.ya tercih ediyor. Çabuk özel kurye ile Balıkesir’in Kurtdere Köyüne 1000 TL.yı gönderin, imzalı kağıt da onda kalsın.” diye emir verir.

Müvekkilim Kurtdereli Ahmet, sözü geçen çekin çerçeveli olarak Kurtdereli Mehmet Pehlivanın evinin duvarında asılı olduğunu söyledi. Kurtdereli çocuklarına tembih etmiş. “Vasiyetimdir, bu çeki kimseye satmayacaksınız.” Babalarının 1939 yılında ölümünden sonra yoksulluğa düşen çoluk çocuğu atalarının bu fotoğraflı ve imzalı çekini, çok para teklif edildiği halde satmamışlar.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Avrupa’daki Cihan Şampiyonluğu yarışmalarına gitmek üzere vapura binerken II. Abdülhamit’in gönderdiği Saray Görevlisi : “Padişahımız, yarışmalarda benim tacım ve tahtımın şerefini korusun diyor.” deyince Kurtdereli : “Benim sırtımın değeri daha fazladır.”diye karşılık vermiş. Şampiyon olarak döndüğünde padişah bir berat (diploma) ve bir de gümüş madalya vermiş. Oysa başka şampiyonlara para ödülü de verilirmiş. Atatürk’ten ödül alınca : “Allah’ın işine bak. Beni dünyanın en büyük devlet adamı ödüllendirdi.” diye demeç vermiş. (SÜRECEK)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ATATÜRK’ÜN YAŞANTISINDAN ESİNTİLER (5)
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları