25 Eylül 2021 Cumartesi

ATATÜRK’ÜN YAŞANTISINDAN ESİNTİLER (1)

Ergül AYKOL

14-02-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Atatürk daha küçücük bir çocukken, okuma merakı son derece fazlaydı. Kendisine verilen 5 kuruş harçlığın yarısını kitaba verdiğini söyleşilerde anlatırdı. “Eğer bu okuma merakım olmasaydı, ben bugünlere gelemezdim.” derdi.

Çok çalışkandı. Her derse geç saatlere kadar çalışır, ödevi varsa mutlaka tamamlardı. Arkadaşlarından hiçbirini kıskanmaz, bilgilerini onlarla paylaşırdı. 7 yaşındayken babası öldüğünden yetim kalmıştı. Babasızlığın acısını, eksikliğini çok hissetti. Bu yüzden babaları şehit olan çocuklara büyük ilgi ve şefkat gösterirdi.

Atatürk son derece cömert bir kişiliğe sahipti. Ancak israfı sevmezdi. Yardımseverdi. Yakınlarına ayrıcalık yapılmasını asla kabul etmezdi. Evlatlıklarından Nebile’nin eşi İzmit Kağıt Fabrikasında çalışıyordu. Fabrika müdürüne : “Damada ayrıcalık yapılmayacak.” diye tembih etti. Oysa Padişahın damatları kısa sürede en üst mevkilere gelirdi. Onlar ayrıcalıklı kişilerdi.Saraya damat olan Enver Paşa yarbay rütbesindeydi. Sadrazamdan Erkânı Harbiye Reisliğini istedi. Sadrazam Yüksek Askeri Şurayı topladı.Tarblusgarp’ta gösterdiği yararlıklardan dolayı Yarbay Enver Bey Miralaylığa (Albaylığa) terfi ettirildi. 15 gün sonra Yüksek Askeri Şura bir daha toplandı. Enver Bey Edirne’nin Bulgarlardan geri alınmasında gösterdiği yararlılıklar nedeniyle Paşalığa terfi ettirildi. Oysa M. Kemal de Trablusgarp’ta yararlılıklar göstermiş, Edirne’nin geri alınmasında Gelibolu Kolordusunun başında bulunmuştu. Saraya damat olmadığından, terfi edemedi, fakat savaş kazanarak terfilerini aldı.

Atatürk’ün yaverleri hiç yemek parası vermezlerdi. Yaveri Şükrü’nün anlattığına göre; tüm giderleri Atatürk tarafından karşılanırdı.

Fevzi Çakmak’ın kızı Muazzez’in düğününe katıldı. Evllik hediyesi olarak 10.000,00 TL. verdi. Muazzez ciğerlerinden rahatsızdı. Yurt dışında tedavi görmesi gerekiyordu. Mevlana’nın torunlarından Postnişin Abdülhalim Çelebi, konağında çok konk ağırlardı. Giderleri çok olduğundan bir ipek halısını kırtasiyeciye bırakmış ve satılmasını istemişti. Atatürk Ulustaki kırtasiye dükkânına uğradı. Camekânda asılı ipek halının kime ait olduğunu sordu. Kitapçı söylemek istemedi. Atatürk ısrar edince Abdülhalim Çelebi’ye ait olduğunu söylemek zorunda kaldı. Kaç lira olduğunu sordu. 40 lira olan bedelini yaverine ödetti. Fakat halıyı almadı. Çelebi halının satıldığını ve Atatürk tarafından alındığını öğrendi.”Paşam, halıyı götürmemişsiniz.” Deyince, “Ben senin konağına bir kahve içmek için uğrayacağım, sen halıyı eve götür.” dedi. Bir akşam üstü konağa uğradı, kahvesini içti. Ayrılırken halıyı sardıran Çelebi, şoföre vermek istedi. Atatürk : “Halı burada kalsın, sedire yaydırırsın, ben geldikçe üzerinde kahve içerim.” deyip ayrıldı. Abdülhalim Çelebi bu halıyı bir daha satmadı. Vasiyetinde halıyı Mevlana müzesine hediye ettiğini belirtti. Halen bu halı Mevlana Müzesindedir.

Atatürk, Yıldırım Orduları Grup Komutanlığından İstanbul’a dönerken parası yoktu. 7 tane cins atı vardı. Bunları satışa çıkardı. Alan olmadı. Cemal Paşa’ya bıraktı. O 2.000 lira verdi. “Satıldığında geri kalanını gönderirim.” dedi. Cemal paşa sonradan 5.000 TL. daha yolladı.

Ankara Belediye Fidanlığına giden Atatürk, beğendiği saksıların Çankaya köşküne gönderilmesini istedi. “Ne kadar ödeyeceğiz?” diye sordu. Fiyat listesi sunuldu. Yaverine ödetti. “Ertesi gün faturasını gönderin.” dedi.

Fransa’da üç defa Başbakanlık yapmış olan Edwart Herriot: “Mustafa Kemal’e sekreter olmak isterdim.M.Kemal’in sofrasında yeniden üniversite bitirmiş olurdum.” demiştir.

Emir çavuşu Ali :”Paşam Yunanlılar bizim kasabanın camisini yıkmışlar. Kasabalı yoksul. Bizim kasabanın camisinin yapılması için bir emriniz olur mu?” deyince Atatürk çek defterini çıkarmış ve 5.000 TL.lık çek kesmiş. “Benim verdiğimi kimse bilmesin.” demiş. Mihalıççık İlçesinin camisi bu parayla tamir edilmiş. Ali Çavuş Atatürk’ün ölümünden sonra bu gerçeği anılarında yazmıştır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ATATÜRK’ÜN YAŞANTISINDAN ESİNTİLER (1)
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları