ATATÜRK’ÜN LİDERLİĞİ-3

Ergül AYKOL

06-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

DÜNYA LİDERLERİNİN ATATÜRK İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ-1

Ne yazık ki, TÜRKİYE’DE bazı kendini bilmezler, Atatürk gibi dünya çapında bir lidere sahip olduğumuzun ya farkında değiller ya da bilgisizlikleri, kıskançlıkları yüzünden ATATÜRK’E dil uzatıyor, hatta hakarete yelteniyorlar.

KÜBA’NIN lideri FİDEL CASTRO, başkentin en önemli parkına ATATÜRK BÜSTÜ diktirmiş ve büstün altına: YURTTA SULH, CİHANDA SULH sözünü TÜRKÇE ve CÜBA dilinde yazdırmıştır. ATATÜRK’ÜN Türk milletine ALLAH tarafından verilmiş bir şans olduğunu belirten CASTRO :”Onun yaptıklarını ben başaramazdım. Büyük bir devrim yaptım amma, ATATÜRK’ÜN yaptıklarını başaramazdım. ASIL DEVRİMCİ ATATÜRKTÜR.’ DEMİŞTİR.

Aristide Briand - Fransız Başbakanı, 1921

Yeni Türk Devleti ileAnkaraAndlaşması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: "Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum."

Vladimir İliç Lenin - Rus İhtilali Lideri, 1921

Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

David Lloyd George - İngiltere Başbakanı, 1922

1922'de Türk ordularının zaferi neticesi Anadolu'daki emelleri gerçekleşmeyen İngiltere'nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı Lloyd George, Parlamento'da kendisine yöneltilensuçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: "Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti'ne nasip oldu. Mustafa Kemâl'in dehasına karşı elden ne gelirdi."

ErnestHemingway- Amerikalı Romancı,Yazar, 1922

“Marmara kıyısındaki sıcak, toz toprak içinde, eciş bücüş yollu ikinci sınıf kıyı kasabası Mudanya'da, Batı ile Doğu karşı karşıya geldiler. İsmet Paşa'yla görüşecek Müttefik generallerini taşıyan İngiliz sancak gemisi "Iron Duke"ın kül rengi öldürücü kulelerine rağmen, Batılılar buraya barış dilenmeye geliyordu; yoksa barış istemeye, ya da şartlarını dikte ettirmeye değil... Bu görüşmeler, Avrupa'nın Asya üzerindeki egemenliğinin sonunu gösteriyor. Çünkü Mustafa Kemal, herkesin bildiği gibi, Yunanlıları silip süpürmüştü.”

Sir Charles Townshend - İngiliz Generali, 1922

Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

Claude Farrere - Fransız Romancı ve Diplomat, 1930

Sevr'den sonra Türkiye'nin öldüğünü sanmıştım. Ama Türkiye yaşıyor; hem, Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki; bir L'loyd George'un bütün çabaları, bütün imkânları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor...

Eleftherios Venizelos -YunanistanBaşbakanı, 1933

Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

Franklin Roosevelt -ABDBaşkanı, 1938

Beyaz Saray'daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. Kader buna izin vermedi... Bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler. Devam Edecek

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ATATÜRK’ÜN LİDERLİĞİ-3
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları