25 Eylül 2021 Cumartesi

ATATÜRK’ÜN HOŞGÖRÜSÜ

Ergül AYKOL

06-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Gazeteciler, kamu adına araştırma yapan, haber toplayan, vatandaşı bilgilendiren görevlilerdir. Atatürk bunun bilincinde olan bir devlet adamıydı. Basın özgürlüğüne önem verirdi. Basını yakından izler, eleştirileri değerlendirirdi. Hüseyin Cahit Yalçın önemli gazetecilerden biriydi. İstanbul’da yayınlanan TANİN gazetesinde hükümeti yerli yersiz eleştiren yazılar yazıyordu.

Bir gün Atatürk’ün şahsını hedef alarak ağır eleştirilerde bulunmuştu. Çankaya’da yenilen bir yemek sırasında hemen Atatürk’e Hüseyin Cahit Yalçın’ı şikâyet ettiler.“Paşam bu adam artık haddini aşmış, sizi ağır bir biçimde tenkit ediyor. Hakkında işlem yapılmasını emreder misiniz?” diye soruyorlar.

Atatürk gazeteyi getirtiyor. Yazıyı okutuyor. Yazar :”Atatürk Cuma namazını Hacı Bayram Camiinde selamlık şeklinde kılmıştır. Cumhurbaşkanına bu durumu yakıştıramadık.” gibi eleştirilerde bulunuyor.Herkes Atatürk’ün yazara kızacağını sanıyorlar. Atatürk : “Çocuklar, haklıdır. Hüseyin Cahit haklı.” Herkes şaşırıyor. O günden sonra Atatürk’ün padişahların usulüyle selamlık tarzında cuma namazını kılması son oluyor. Atatürk gazetecileri mahkemeye vermez, onların eleştirilerini hoşgörü ile karşılardı.(H. Ülkümen-Hümanist Atatürk Syf.64)

Ünlü yazar Ahmet Rasim’in her gün yayımlanan köşe yazılarını okuyan Atatürk gazetede yazılarının çıkmaz olduğunu görünce ilgilenmiş ve sofrada sormuş. “Bilen gören var mı?” demiş. Çocukluk arkadaşı ve yaveri Nuri Conker: “Paşam ben bugün kendisini Ankara’da gördüm.” demiş. Atatürk nedenini sormuş. Conker :”Paşam ben de sordum. Sen Ankara’yı sevmezsin. Ankara’nın İstanbul’a dönüşünü severim, dersin. Hayrola Ankara’da ne işin var? diye sordum. Bana :’Ekmekler dört köşeydi, yuvarlak oldu ben de ekmeğin arkasından tekerlene tekerlene buralara geldim. Fakat görüyorum ki ekmek aslanın ağzında. dedi.”Atatürk : “Eee, sen ne yanıt verdin?” deyince , “Güldüm geçtim paşam.”demiş. Atatürk kızmış. “Koskoca bir gazeteci-yazar sana ekmeğe muhtaç olduğunu anlatmış, sen de gülüp geçmişsin. Olacak iş mi?” demiş.Emniyet Müdürünü aramış, “Çabuk bana Ahmet Rasim beyi bulup getirin.” demiş. O tarihlerde Ankara 20-25 bin nüfuslu küçük bir kent. Polisler birkaç han ve otelde Ahmet Rasim’i aramışlar ve Taşhan’da bulmuşlar. Yere bir mendil sermiş, üç beş zeytinle bir somun ekmek, akşam yemeğini yiyormuş.Sepetli motosiklete atıp Çankaya’ya getirmişler. Ahmet Rasim şaşkın. “Ne suç işledim?” diye soruyor. Polis Müdürü: “Biz de bilmiyoruz, Gazi Paşa emretti.” demiş.

Salona giren Ahmet Rasim’i gören Atatürk karşılamak için ayağa kalkmış. Atatürk kalkınca sofradaki herkes ayağa kalkmış. Atatürk Ahmet Rasim’i yanındaki koltuğa buyur etmiş. Hoşbeşten sonra, Atatürk:”Niçin köşe yazısı yazmaz oldunuz?” diye sormuş. “Efendim, kitaplarım satmaz oldu. Kiraydı, evin giderleriydi derken geçinemez olduk. Benim Fransızcam iyidir. Bir yerde tercüme işi falan bulabilir miyim, diye buralara kadar geldim.”demiş. Atatürk :”Recep bey, münhal olan İstanbul milletvekilliği duruyor mu?” diye Genel Sekreter Recep Peker’e sormuş. “Evet paşam.” Yanıtı üzerine Atatürk Ahmet Rasim’e : “İstanbul milletvekilliğine ne diyorsunuz?” demiş. İşsiz güçsüz ünlü yazar: “Ne diyeyim paşam, sağlığınız derim.” demiş. “Tebrik ederim, şuandan itibaren İstanbul milletvekilisiniz.” deyince Ahmet Rasim masanın köşesinde oturan Nuri Conker’e : “ Ben size ekmek aslanın ağzında demedim mi?” demiş. (O tarihte boşalan milletvekillikleri atama ile dolduruluyordu.)

Yüce önder, basına özgürlük verdiği gibi, gazeteci ve yazarları da hep korumuştur. Ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı’yı,Madrit Büyükelçiliğine, Şair-i Âzam Abdülhakhamit Tarhan’ıLondra Büyükelçiliğine tayin etti. Dünyanın en ünlü fizikçisi Albert Einstein Dünya Lideri Atatürk’e mektup yazarak diktatör Hitler’in mezaliminden kaçan Alman Bilim Adamlarını kabul etmesini istemedi mi? TÜRKÜM DOĞRUYUM ÇALIŞKANIM andını yazan M. Eğ. Bakanı Dr. Reşit Galip Üniversite ReformunuEinstein’ın arkadaşlarıyla birlikte yaptı. Evet o şarkının sözleri geldi dilimin ucuna Atam; BENZEMEZ KİMSE SANA!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ATATÜRK’ÜN HOŞGÖRÜSÜ
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları