29 Temmuz 2021 Perşembe

AT GÖZLÜĞÜ

Ali Koyuncu

16-06-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Yazmak sevaba değil, günaha daha yakınmış. Bu nedenle yazılanlar çok sert görünebilir. Ama acı da olsa doğru bilinenler yazılmalı. Olaylara at gözlüğü ile bakılmamalı. At gözlüğü deyimini çoğumuz biliriz. Bilindiği üzere gözlük, gözlük takan kişinin görüş kapasitesini arttırdığı gibi, daha net görmesini sağlar. At gözlüğü ise tam tersine atın görüş kalitesini arttırmak için değil, azaltmak için takılır. Atların kafalarına bakıldığında, gözlerin birbirinden uzakta ve kafanın her iki yanında olduğu görülür. Bu açı atların hem önlerini, hem de arkalarını görmelerini sağlar. Atların çevreden olanları görmemesi, etkilenmemesi ve sadece işini yapması, sadece önlerini görmeleri için, atlara at gözlüğü takarlar. At gözlüğü ile bakmak deyimi, buradan türemiş.

At gözlüğü bakışı; kişinin olaylara üç yüz altmış dereceden değil, dar açıdan baktığını, başkalarının görüşlerine önem vermediğini, çevreden yapılan olumlu öneri ve uyarılara kapalı olduğunu, olaylara ön yargılı baktığını anlatmak için kullanılır.

Olaylara at gözlüğü ile bakmak, yaşadığımız coğrafyada ve ülkemizde çok yaygındır. Kutuplaşmanın arttığı, kimlik siyasetinin tek yöntem olduğu, toplumun sen-ben, biz-siz diye ayrıldığı dönemlerde at gözlüğü ile olaylara bakan sayısı toplumlarda artar. Böyle dönemlerde çoğu kişi olaylara objektif bakamaz, sabit fikirle ve ön yargıyla bakarlar. Albert Einstein'ın dediği gibi, "ön yargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan bile zordur." Olaylara ön yargıyla bakanlara doğruyu, haklıyı anlatmak da zordur. Ön yargılı insanlar olaylara, sadece kendisine öğretildiği gibi, kendisinden istenildiği gibi bakarlar. Öyle bir bakış açısı sonucunda, etrafında olanları görmedikleri için fark etmezler, fark etmedikleri için de etkilenmezler.

Olaylara at gözlüğü ile bakanların doğruyu öğrenme gibi bir kaygıları olmaz. At gözlüğü ile bakma alışkanlığını edinmiş kişiler; değişime, gelişime, yeniliğe, yeni fikirlere, farklı olana kapalıdır. Hep kendi düşüncelerini ve fikirlerini koruma refleksi içinde olup bazıları içine kapanmayı seçer. Bazıları ise söylemlerinde ve eylemlerinde saldırgan olup, olayların sorumlusu olarak kendi dışındaki herkesi sorumlu olarak görür. Bazıları daha da ileriye giderek, kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman olarak görebilir. Bu bakış açısı son yıllarda, ülkemizde siyasette sıkça görülür oldu.

Olaylara at gözlüğü ile bakanlara; hayat pahalılığını, işsizliği, enflasyonu, liyakatsizliği, adam kayırmayı, ayrımcılığı, adaletsizliği anlatmak zordur. Yazanlar ne yazarsa yazsın, söyleyenler ne söylerse söylesin, kendisi dışındaki insanlar ne yaşarsa yaşasın, at gözlüğü ile bakanlar sadece kendi çıkarlarına, sadece kendi önlerine bakarlar. Bu nedenle çevresindekilerin sorunları onlar için sorun değildir. At gözlüğü ile bakanlar ön yargılıdır değişmezler; çevrelerine empatiyle, insan odaklı, bilimsel açıdan bakamazlar. Bilim dahil her şeyin değişmekte olduğu bu dünyada, ön yargı çok zor da olsa değişecektir. Yine de ön yargıları bilim ve bilimsel düşünce parçalayacaktır. Sabır!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AT GÖZLÜĞÜ
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları