5 Ağustos 2021 Perşembe

AŞKLAR DA GÖÇER Mİ?

Ali Koyuncu

04-12-2017
Bize yazmak için tıklayınız.

Kaklıklı hemşerim Bayram ÇAKAL’ın, “Aşklar da göçer mi?” İsimli kitabının tanıtım davetiyesini görünce meraklandım. Çünkü kendimde göçer çocuğu olarak büyüdüm. Kitap bir yönüyle beni de anlatıyordu. Bu nedenle kitabın ismi bile heyecanlandırmaya yetti. Kitabın ismiyle birlikte; yazarının Kaklıklı olması, romanın geçtiği coğrafyada çocukluğumun, gençliğimin geçmiş olması ve roman kahramanlarını merak ettiğimden, yoğun işlerim arasında kitabı bir solukta okudum.

Okudum çünkü kitap bir solukta okunacak kitaplardan. Kitap tanıtım toplantısını anlatırsam kitabı da bir ölçüde anlatmaya başlamış olurum. Katılanların sosyo-ekonomik ve kültürel tabanı göz önüne alındığında tanıtım toplantısı; kitabın içeriği gibi sade, sıcak, samimi, tanıdık insanlardan oluşuyordu. Bu tür toplantılara entelektüel düzeyde insanların katılmasına alışılmıştır. Tanıtım toplantısında; yazarın akrabaları, çalışma arkadaşları, hemşerileri, dostları ve okurlar vardı. Bilinçli bir birliktelik olmanın yanında, çok kalabalık bir aile toplantısı gibiydi. Katılımcı sayısı ve yaşadığım kentteki kitaba olan ilgi, beni çok sevindirdi.

Köşe yazımı şu anda okumakta olan yazarın, “ağabey, kitapla ilgili, içeriğiyle ilgili, kurguyla ilgili, kahramanların görüşleriyle ilgili kısaca kitabın kendisiyle ilgili yazmaya başla” dediğini duyar gibiyim. Bayram’ın kitabının konusu çok önemli bir konu, isabetli seçilmiş. Yazarın ailesi de dahil olmak üzere; Türk toplumu hep yönü batıya doğru göç içinde yaşadı. Kitabın Kurgusu güzel, konunun güzel anlatılması için seçilen kahramanlar konuya ve kurguya uygun. Bu nedenle kitap samimi, yalın, içten ve akıcı olmuş. Kitap aynı zamanda güzel bir film senaryosu olur.

İnsanın yüzleşmekten kaçındığı her şey sırtında yük olarak kalırmış. Yazarın kendisi ile yüzleşmesine, romandaki tekrar toplanan çocukluk arkadaşlarının yüzleşmelerine ve diyalogların içeriğine bakıldığında; yazarın çocukluğundan bu yana iyi bir gözlemci ve uzun süredir sıkı bir kitap okuyucusu olduğu anlaşılıyor. Hele hele belli bir yaştan sonra üniversite sınavlarına girip Sosyoloji gibi istediği ve sevdiği bir bölüme gitmesi, “iddiacı” olunmadan da, “iddialı” olunabileceğini gösteriyor. Bu durum kitaba da yansımış, konu sosyolojik bir konu. Ayrıca kitaptan; bir şeyi öğrenmenin, bilmekten daha değerli olduğunu da öğrendik. Yazarı köylüm olmasına rağmen bilmiyordum. Kitabı okurken, yazarı da öğrenmiş oldum.

Tanıdığım kadarıyla; babasının gençlik döneminde, Çakal ailenin ilk defa göçerlikten, yerleşik hayata geçtiği anlaşılıyor. Yazarın ailesi gibi, benim ailem başta olmak üzere, Türk toplumu da Orta Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’da doğudan Batıya, Batıdan Avrupa’ya hep göçmüş, göçmeye devam ediyor. Zaten Anadolu kara parçası da Afrika ‘levhasının’ sıkıştırmasıyla senede 5-6cm hareket ederek, Ege Denizine doğru fiziksel olarak göçmüyor mu? Sanki göçmek kaderimiz. Nazım Hikmet bu sosyal, kültürel ve fiziksel göçü şiirinde bir cümle ile ne kadar güzel ifade etmiş: “Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi, uzanan bu memleket bizim”, göç konusu tarihi bir konu.

Kitapla ilgili öneri olarak yazılma aşamasında olsa şunu önerebilirdim. Göç olgusu, Anadolu coğrafyası ve Türk toplumu için çok önemli sonuçlar doğran sosyo-ekonomik ve kültürel bir olgu. Kitapta Göç olgusunun sosyo-ekonomik boyutu daha derinden irdelenebilirdi bu nedenle kapsam itibariyle kısa olmuş diye düşünüyorum. Ancak kitap bir roman, araştırma değil.

Kitabın sonunda, yazarın kendine hesap veren bir hayat tarzı olduğunu görüyoruz. Kişi için bu çok önemli ve değerli bir tutum. Yazar sadece kendi hayatını değil, köy kökenli olan herkesin hayatını anlatmış. Kitabı okumayı herkese öneririm. Özellikte gençler ve çocuklar rehberlik edinebilecekleri güzel deneyimler okuyacaktır. Yazarımız, yaşamını kendi çabasıyla başaranlardan. “Bir hayatı en iyi, o hayatı yaşayanlar anlatabilirmiş.” Bayram’da hayatını güzel anlatmış. Bizler ise kitabı okuduktan sonra; yazarı yaşadıklarıyla değil, bizlere yaşattıklarıyla anacağız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AŞKLAR DA GÖÇER Mİ?
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları