8 Aralık 2021 Çarşamba

“Asgari ücretlinin kaybı 500 TL’yi geçti”

Eylül ayı başından bu yana Türk Lirası’nın yüzde 10’dan fazla değer kaybettiğine işaret eden Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Dolar kurundaki her 10 kuruşluk artış, Türkiye’nin toplam dış borcunu 47 milyar Lira artırıyor. Kurun yükseleceği ve Türkiye ekonomisini zora sokacağını bile bile Merkez Bankasına müdahale edilmesinin artık tesadüf olmadığını düşünüyorum. Türk Lirası’nın değeri bilinçli olarak düşürülerek birilerinin buradan kazanç elde etmesi mi sağlanıyor?” değerlendirmesinde bulundu.
“Erken seçim kararı alınmalı”
Sene başından bu yana asgari ücretlilerinin enflasyon ve döviz kurlarında oluşan artışa bağlı maddi kaybı 500 liranın üzerine çıktığını söyleyen Çavuşoğlu, “Sabit gelirlinin cebindeki para da döviz artışları nedeniyle eridi. Ülkemizin yüzde 80’inikapsayan yoksul kesim, zamlar karşısında ne yapacağını şaşırır duruma geldi. Kurdaki artışın temel nedeni yanlış ve yönsüz ekonomi politikalarıdır. Kendi parasının itibarını koruyamayan iktidarın, vatandaşın cebini koruması mümkün değildir. Derhal erken seçim kararı alınmalı ve ekonomi işin uzmanlarına teslim edilmelidir” yorumunu yaptı.
“CHP göreve hazır”
İktidarın bir an önce gerekli önlemleri alması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Öngörülebilirlik ve güven sağlamak için önce devletin vatandaşa hizmet eder hale getirilmesi gerekir. Bağımsız kurullar liyakatli atamalarla güçlendirilmelidir. ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’e işlev kazandırılmalı ve toplanmalıdır. Devlet yönetiminde liyakat sistemi süratle tesis edilmelidir. Devlet yönetiminde savurganlık ve israf önlenmelidir. Devlet yönetiminde şeffaflık sağlanmalıdır. Ulusal Vergi Konseyi kurulmalıdır. Siyasi Ahlak Yasası çıkarılmalıdır. Güçlü bir ‘Stratejik Planlama Teşkilatı’ kurulmalıdır. Görüyoruz ki tek adam rejimi bu önlemleri alamıyor. Yapmaları gereken bir an önce erken seçim kararı alarak işi ehline bırakmalarıdır. Cumhuriyet Halk Partisi tüm kadrolarıyla göreve hazırdır” dedi.Serhat KÖSE

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Asgari ücretlinin kaybı 500 TL’yi geçti”
- Diğer Yazıları
Bütün Yazıları