5 Ağustos 2021 Perşembe

AS532 Cougar Helikopter

Abdil YAŞAROĞLU

06-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Bitlis Tatvan kırsalında helikopter kazası meydana geldi. 11 askerimiz şehit oldu. 2 askerimiz de yaralandı. Şehit olan askerler arasında 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’da var. Öncelikle şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve Yüce Türk Milletimize baş sağlığı diliyorum.

Cougar tipi helikopter’in geçmişi ülkemizde hiç iyi değil. Fransa ve Alman ortak tasarımı olan bu helikopter ülkemizde daha önce 3 kez yine kazaya karıştı. 3 kazada 28 askerimiz şehit oldu.

1993 yılından bu yana alımına başlanan AS532’lerden ilk aşamada 20 adet satın alındı. Fransa’da imal edilen helikopterler Kara Kuvvetleri’ne 1996’dan itibaren teslim edilmeye başlandı. Bunu 1995’teki ikinci alım anlaşması izledi. Ankara’da TAI tesislerinde üretilen 30 adet AS532’nin 20’si Hava Kuvvetleri’ne arama kurtarma, kalanlar ise Kara Kuvvetleri’ne verildi.

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen AS532 Cougar’lar, 842 kilometre menzilli. Saatte 278 kilometre hıza çıkabiliyor. Çift motorlu helikopterin uçuş ekibi iki pilot ve bir teknisyenden oluşuyor. Kara Kuvvetleri´nde 1996’dan bu yana görev yapan AS532 Cougar son kaza ile birlikte 37 cana mal oldu.

Cougar helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi, 11 asker şehit oldu.

İkinci kaza, Isparta´nın Eğirdir İlçesi´nde 29 Nisan 2003 yılında oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı.

Üçüncü kaza 31 Mayıs 2017 yılında meydana geldi. Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan, içinde biri general rütbeli askerlerin de bulunduğu Coogeer tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 2’si Albay olmak üzere 13 askerimiz şehit oldu.

Hava şartları vb. şartlar ne olursa olsun, AS532 Cougar Helikopterler geriye dönüp baktığımızda sicili oldukça kötü ve birçok ailede ayrıca milletimizde derin acılar bırakmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterinde geriye kalan AS532 Cougar helikopterler kullanımdan kaldırılmalıdır. Artık başka çocuklarımız babasız kalmasın, başka canlar yanmasın. Milletimizin içi yanmasın.

Şehit olan Tümgeneral Aydın'ın 1992 yılında Topçu Üsteğmen olarak görev yaptığı yıllarda yazdığı 'Hanke'ye ağıt' isimli şiiri şöyle:

"Doksan kişiydik biz o gün.

Aç, susuz, uykusuz.

Nasır tutmuş ayaklarla, yürüyorduk kaygusuz.

Sis, çamur, kanla, terle, üzerindeydik bulutların.

Ayrım Hanke Yaylası'nda, yeşerirken umutlarım.

Soğuk namlular elimizde, yürüyorken dağlara.

Şehitlerden selam geldi, savaşan tüm sağlara.

Uzaklarım yakınlaştı, inancımla, davamla.

Uyan Hanke geliyorum, heybetimle, havamla".

Bizzat Ankara Cebeci Askeri Şehitliğinde ziyaret ettiğim Aydoğan Paşanın mezar taşında da bu şiir vardır. Ayrıca Cebeci şehitlikte değerli abim, bölük komutanım Barış Kırıcı ve birbirinden değerli birçok vatan evlatlarını zaman buldukça ziyaret ederim. Ruhları şad olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AS532 Cougar Helikopter
Abdil YAŞAROĞLU - Diğer Yazıları
Bütün Abdil YAŞAROĞLU Yazıları