5 Ağustos 2021 Perşembe

ARKADAŞ

Mustafa Örki

18-04-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Ben sizin Rabbiniz değil miyim ” A’raf,172 ayrıca “Ey insanlar, sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk edin ki sakınırsınız (takva sahibi olursunuz.) Bakara/2,21, “Kullarım sana Beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben, şüphesiz onlara yakınım.” Bakara/2,186 “Sizin arkadaşınız (Muhammed) bir deli değildir.” Tekfir,22 (Diyanet İşleri Başkanlığı Meali)

“Peygamberimiz ile birlikte oturduğumuz sırada biri gelip ‘Hanginiz Muhammed’dir?’ diye sordu. Allah’ın Resulü ashabı arasında dayanmış oturuyordu. ‘İşte dayanmış olan şu beyaz kimsedir.’ dedik. Adam ‘Ey Abdü`l-Muttalib`in oğlu!’ diye hitap etti.”

“Sahip” arkadaş sözlükte “bir kişiyle birlikte bulunmak, onunla dost ve arkadaş olmak” anlamındadır. Sahabe ashap sohbet kökünden türeyen bir kelimedir. Hz. Peygamber’in hicretinden söz edilirken onun arkadaşı Hz. Ebû Bekir’e (li-sâhibihî), “Üzülme, Allah bizimle beraberdir” dediği belirtilmektedir (et-Tevbe 9/40). Hz. Mûsâ ile birlikte Mısır’dan yola çıkan İsrail Oğulları’ndan da “ashâbü Mûsâ” diye söz edilmektedir (eş-Şuarâ 26/61). Sahâbî, sahâbe ve ashap kelimeleri İslâmiyet’le birlikte, Resul-i Ekrem’i görüp ona inanan kimseler için kullanılmaya başlanmıştır. TDV İslam Ansiklopedisi

Cennet ashabı, Cehennem Ashabı gibi kelimeler Kur'an’nın ifadesidir. Arkadaş ne kadar samimi, sıcak bir ifade Hz. Ayşe Validemiz Ya! Muhammed veya Ya! Resûlullah diye sesleniyor hitap ediyor. Sonraları edep saygı açısından Peygamberimizin adının önüne Hz, sonuna As, sav gibi ifadeler kullanılmış.

Ama asri-saadet döneminde arka Hem Rabbimiz hem de Hz. Muhammed sav hakkında kullanılan yalın bir ifade var. Kolay anlaşılan, gösterişsiz, süssüz, sade, sanki arkadaş gibi yakın samimi resmi olamayan bir şekilde. Aynı üslup Allah c.c içi de var, uzak bir Rab yerine yakın olan dostumuz.

İnsanoğlunun sevdiğini yüceltme sevmediğini de ötekileştirme gibi bir huyu var. Bazen de sevdiğini yüceltirken kendince makbul gördüğünü âlet istismar etmek için kullanıyor. Hâlbuki Müslümanlar “Ümmeten vasatan” dengeli olmak, ölçüyü kaçırmaması gerekiyor.

Dua ve ibadet ederken “sen” derken kendimize yakın olan bir Allah’tan bahsediyoruz. “Muhammed” derken aynı sıcaklığı ve yakınlığı içimizde hissediyoruz. Sevgide aşırı yüceltme halinde uzaklaştırma başlıyor ve bu tehlikedir.

(Ey Nebim!)“Rabbin(asla)Seni terk edip unutmamış(sahipsiz bırakmamış)ve Sana darılmamıştır!” Duha,3 Rabbimiz kendisine sığınan kullarına sahipsiz bırakmaz. Ama bir şeyi iyi bilmeliyiz, ubudiyet Allah’adır.

Rabbimizin bizi duyması, görmesi ve yardım etmesi için kullara düşen kurallarına göre amel etmektir. Unutmayalım ki: “ İnsan için çalıştığının karşılığı vardır” gülmek ve ağlamak bu kaideye bağlıdır. İnsan nasıl olurda kendisine bu kadar yakın olan ve yardım eden Rabbine sırt çevirir?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ARKADAŞ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları