Ürgüp 3 aylık

ALMANYA EĞİTİM SİSTEMİ

Volkan Uyar

11-12-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Japon milli eğitim sisteminden bahsetmiştik. Ülke olarak ve birey olarak özendiğimiz ülkelerin eğitim sistemlerini incelemeye devam edelim.

Biraz Alman eğitim sisteminden bahsedelim. Almanların, çalışkanlığından , sanayileşmesinden şehirlerin düzeninden ve vatandaşların kurallara uymasıyla ilgili çok hikayeler dinliyoruz. Bizim de onlara göre artılarımızın fazla olduğu , onların bize imrendiği durumlar olmasıyla beraber biz fazlalıklarını söyleyelim yazımızda.

Benim en çok çevreye duydukları saygı, yerleri temiz tutmaları, araçtayken yayalara gösterdikleri saygı çok etkiliyor. Bu , sadece maddi ceza koymakla olmuyor. Bizde de yığınla ceza var. Ben , bunu yine çocukluktan gelen eğitime dayandırıyorum.

Şimdi , onlar vatandaşlarını nasıl eğitiyorlar, inceleyelim.

Okula yeni başlayan öğrenci, bizdeki gibi okuma yazma gösterilir. Ancak spor ve vatandaşlık eğitimi üst düzeydedir. Bence , biz de çocuklarımızı ilk başta spora yönlendirmeliyiz. Bedeni ve zihni genç çocuk , ileride daha sağlıklı kararlar verebilir. Biz ilkokulda , çocuklarımıza beden eğitimi dersi veriyoruz ama topu verip ortada koşturtuyoruz. Bu durum öğretmenlerimizin suçu değil bence. Yüzme havuzlarıyla donatabildik mi okulları? Ya da başka branşlarla .

Bunların dışında , bizden farklılaştıkları en önemli durum, öğrencileri zamanında mesleklere yönlendirebilmeleridir. Biz de son sınıfa kadar herkes doktor veya avukat olmak istiyor. Sınava giriyor ve birçoğu yanından bile geçemiyor. Bu yüzden de öğrenci kendini , diğer mesleklere hazırlamıyor ve başarılı olamıyor ya da mutlu olamıyor.

Ayrıca herkes doktor veya avukat olmak istiyor ama onlarda ise öğrenci hangi mesleğe girecekse , ona konsantre oluyorlar.

Aslında , tüm bunları yine biz , daha çocuk küçükken hazırlıyoruz. Hepimiz , misafirlikte çocuğa soruyoruz. Büyüyünce ne olacaksın? Ona cevabı da öğretiyoruz bir yandan. Doktor , avukat ,hakim . Düşünsenize çocuğunuz başka bir cevap verdiğini. Hepiniz nasıl üzülürsünüz. İşte bu algıyı yıkıp, çocuklarımızı sevebilecekleri, topluma faydalı olabilecekleri mesleklere yönlendikleri zaman destek verebilmeliyiz.

Çocuklarımızı, gençlerimizi son sınıfa kadar , tüm derslerde boğmak yerine , meslek ilgi ve becerisine göre yönlendirebilmeliyiz.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ALMANYA EĞİTİM SİSTEMİ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları