AKRABA

Mustafa Örki

11-07-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Akraba yakın anlamında bir kelime. Hısım olarak akraba yanında, inanç açısından akraba “Onlar o gün, imandan çok, kâfirliğe yakın idiler.” 3,167 “Kıyametin kopması ise, göz açıp kapama gibi veya daha az bir zamandan ibarettir.“ derken yakın olduğu 16,77 ve “Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.”50,16 gibi. Değişik şekillerde çok anlamlı bir kelimedir.

Nuri Pakdil merhum Kurbanı şöyle tarif etmiş. “Kurban gurbiyettir, yaklaşmak, yakınlaşmak, yakınlaştırmaktır ”Kime? Aslında inancımız, yol azığımız olan ibadetlerimiz, salih amellerimiz ve ilkeli davranışlarımız tümü biz Allah’a yaklaştırır. Eğer bunlar yoksa o zaman biz Allah’tan uzaklaşmış ve şeytana yakın/arkadaş olmuşuz demektir. “Akrabamı akrep mi? Sözünü geniş manada anlamak mümkün, insan dostunu düşmanını, kendini seveni sevmeyeni bilmeli ve ona göre davranmalı.

Sağ olursak önümüzdeki günlerde bir Kurban ibadetini yaşayacağız. Daha önceki tecrübelerimizden biliyoruz ki bir kesim insanımız o günler için hazırlık içindeler. Bir kesim insanımız ise biraz rahatsız durumdalar. Ne gereği var? Bu bir hayvan katliamı diye karşı çıkacaklar. Kendilerin “Hayvan sever” olarak tanıtan bu kesimin bu tavrının altında hayvan kesimini değil, kurban ibadetini karşı çıktıkları kanaatindeyim.

Elbette hayvana eziyeti, olumsuz şartlarda yapılan kesimi asla tasvip edemeyiz. Fakat bu olumsuzlukları bahane ederek, ibadeti karşı çıkmanın manası nedir denilirse şöyle denilebilir. Kimden tarafındayız tüm ibadetler insanlık yaşıttır. İbadetler bizi Allah’a yakınlaştırır olmaması halinde ise uzaklaştırır.

İbadetler yakınlaştırır, Rabbimiz bize yakındır “Şah damarı” uzak Allah inancı İslami olmadığı gibi doğruda değildir. Allah her şeyi yaratacak ama etkin olmayacak olacak iş değil, O güç kuvvet sahibidir. Aslında her şey Allah’ın her şeye güç-kudreti olup olmamasına bağlıdır.

Akrabalar arasındaki ilişkilerimizdeki hukukumuzdan tutun Allah, kâinat arasındaki tüm davranışlarımızdaki düzenlemeler işte bu yakın ve uzak anlayışına göre şekilleniyor. Gücü kutsayanlar için her türlü harekât mümkündür, sınırsız harcar, yakar-yıkar hesap vereceği merci yoktur.

İnsan kendine yakın olanı neden tanımaz, yakın olmak için davranmaz? Anlatırlar ki ariflerden biri bir gece bir eline inme/felç sebebiyle elini harekât ettiremez. Sağlam eli ile elini tuttuğunda hissetmediği için başka birinin eli gibi gelir. Aynen bunun gibi insan Allah ile bağını yakınlığın kaybettiği zaman her şey yabancı gibi gelir, hissetmez.

İnsan ile Allah arasındaki bağ gaflet halinde birçok şeyi hissetmez. Allah insana yakındır, yakın olmanın yollarını göstermiştir. Allah kulunu ihmal etmez, bıkkınlık yaşamamız için yakınlık çeşitlerini var etmiş.

“Şah damarından yakın” Kâf,16 ayetinde Rabbimiz insanı yaratığı için kendisine neyin fısıldadığını en bilen olduğunu haber veriyor. İnsan kendi başına bırakılmayacak kadar önemlidir. İçinden ve dışından gelen müdahaleler insanı zaafa düşürür. Sonuç ta insan vicdanının sesini duyamaz olur. Onun için kendine yakın olanın yaklaşması, yakınlaştıracak davranışlarda bulunması menfaatinedir.

Tüm mesele şu sorunun cevabındadır. “Yaratan bilmez mi hiç” 64,17 insan rabbine, akrabasına kainata yabancılaşmaması gerekiyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AKRABA
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları