AKIL SAHİPLERİ

Mustafa Örki

06-08-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Bu Kur'an ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır” Sâd/38,29

Yüce dinimizin esaslarının elbette bir biçimsel yönü şekli vardır, olması da lazımdır. Ama bir de içi özü ruhu de vardır. İyi bir mümin olmak için bilgi sahibi olmamız gerekir, ama kendi çapımızda derinleşmek de gereklidir. Kuran’ın derin ilim sahibi “ülül elbab” dediği eskilerin benim imanım yaşlı kadınların imanı dediği şey.

Niçin gerekli diye sorulursa şöyle cevap verilebilir. İslami yaşantının elbette bir zevki heyecanı vardır ve olmalıdır. Şurası muhakkak ki bu aşk-heyecan zamanla azalır hele şekle bağlı bir anlayışımız varsa daha çabuk olur. Bir de bizim gibi ana-babadan gelen bir Müslümanlık anlayışı varsa işimiz bitik demektir.

Günümüzde ekmek yer su içerken yaşadığımız sevinci yaşamadığımız muhakkak. Ne yapmalıyız neyi bilmeliyiz? İlim sahiplerinin tespitlerini bilir ve içselleştirirsek işimiz kolaylaşır.

Kurban bayramı içinde beş vakit farz namaz sonrası “teşrik tekbirlerini” söyledik. Nedir bu tekbirleri? Söylerken nasıl bir ruh hali ile söyledik? Teşrik tekbiri ile yücelttiğimiz Rabbimiz bize neyi hangi hayatı çağırıyor. O hayat nasıl bir şey?

Merhum Cemil Meriç’e göre İslam Süleymaniye’de Kubbe, Itride nağme, Bâkî’de şiirdir. Biz geçmişi inkâr etmeyiz, başarılar kadar eksikleri da kabul ederiz, etmeliyiz. Yüceltmeci anlayış ne kadar yanlış ise toptan inkâr da yanlış olarak biliriz. Dün adına yaptık, bugünde yenilerini yapabiliriz, yeter ki isteğimiz irademiz olsun.

Itri’nin bestelediği Tekbir segâh makamındadır. Bu makamı dinleyenlere rahatlık ve cesaret verir, nöronları etkileyerek beyni güçlendirir. Tekbir de Allah’ın büyüklüğünü ikrar, tasdikle kime güvendiğimizin farkında olmak vardır. Ayrıca O’ndan başka sevilecek hayran olunacak başka bir varlığını olmadığını hissetmek ise başka bir hakikat. Allah büyüktür, O hamd edilmeye layık tek varlıktır. Bu tekbiri biz Müslümanlar bayram namazlarında cemaat olarak söyleriz. Kalabalık bir toplum içinde aynı ruh ve heyecanla tekbir söylemek insana huzur vereceği muhakkaktır.

İslam yaşandığı zaman dünya ve ahiret sevinç huzur verir. Şekilde takılı kalırsak asla bu güzelliği tadamayız bulamayız. Bu gerçeği eski Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanetten sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış M. Said Yazıcıoğlu Anılar kitabın da paylaşmış.

Biz derin ilim sahibi değiliz deyip kendimizi kurtarmamız doğru değil. Ashap hangi Fakülte bitirmişti? Dünyalık işlerimize sıra geldiğinde kısa kestirme yoldan nasıl yapacağımızı araştırırız. Bilene sorarız sormak ayıp değil, işimize geldikten sonra arar buluruz.

Toplumuzu din konusunda aydınlatanlara şekilde boğmayalım. Emekli bir vaiz Hocamızla konuşurken bu rahatsızlığımı dile getirmiştim. Sanki siz bu işi yapamazsınız en iyisi uğraşmayın gibi bir durum var san ki demişti.

Kurban Bayramı Teşrik Tekbiri de geçti. Nasip olursa bir sene sonra sağ kalırsak yaşarız. Ama Müslümanlığımız devam ediyor, İslami yaşantımız şekilde kalmamalı heyecan duymalıyız. Yoksa kısa yoldan dönüp dünyaya dalıp gideceğiz. Sonra ne mi olacak? Gafil gelip geçeriz, kaybeden oluruz. 6 Ağustos 2020.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AKIL SAHİPLERİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları