29 Temmuz 2021 Perşembe

AĞAÇ

Mustafa Örki

03-06-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Asırlık bir ağaç altında oturdum. Sonra konuştuk neler görmüş şahit olmuş. Yıl olmuş canlı bir baharı yaşamış. Başında kuşlar eksik olmamış, dibinde insanlar gölgelenmişler. Ne fırtınalar sıcaklar görmüş sanki yaşlı insan gibi. Sohbet güzeldi ama zamanım yok idi, vedalaştık ama bende hatırası kaldı. Sonra Rabbim Kuran’da ağaçtan bahsediyordu. Bu Âdem As için yasak ağaç değil tam tersine idi. Mealen hatırlayalım

“Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? (Güzel bir söz), kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.” İbrahim/14,24

Burada iman, güzel ağaca benzetilmiştir. Bir ağacın damarları, gövdesi, dalları, meyveleri vardır. İman ağacının damarları ilim, marifet ve yakindir. Gövdesi ihlâstır. Dalları iyi işler ve davranışlar, meyveleri ise güzel işlerin gerektirdiği temiz huylar, güzel hasletlerdir. Bir ağacın canlılığını sürdürmesi için sulanıp bakılması gerektiği gibi iman ağacı da ilim, iyi işler, tefekkür ile gözetilmezse, o da kuruma tehlikesine maruz kalır. Bir hadiste Hz. Peygamber (a.s.): “Elbise nasıl yıpranırsa, kalpteki iman da öylece yıpranıp eskir. O halde, imanınızı daima tazeleyin.” buyurmuştur. İbadetlere vakti vaktine devam, bu bakımı sağlar.

Bir ağaç düşünün ki gölgesinde yorgun insan dinlenir, dallarında böcekler, kuşlar beslenir korunur. Eğer ömrü vefa ederse bu durum devam eder. O ağacı diken, bakan insan için sadaka-i cariye olur.

Ağacın rolünü insan neden üstlenmesin?

İnsan ağacı severse bakar gübre verir, budar ve korur sevmeden olmaz. Dini hayatta böyledir sevmeden yaşanmaz. Sevgi mahlûkat ağacının en tılsımlı sözüdür. “Sevenim kalmadı” diyen insanın yaşama isteği kalmamış demektir. İnsan her şeyden kendisi seven bir Allah’ın olduğunu unutmaması gerekir. Seven sevdiğini söylemekte ilgi alaka göstermekten bıkmaz. Allah’u Teâlâ ile sevgi ilişkimiz onun razı olacağı davranışlarla olur.

Kulluk programımız sekteye uğramamalı, inişler çıkışlar olmamalı. Kul kusursuz olmaz ama seven ve affedici bir Rabbimiz var. Affedici olması mecbur değildir, O’nun affına sebep olacak ameller işlenmelidir. Allah’u Teâlâ’yı sevmek için yol çok nimetlerini hatırlamak yeter.

Ve çok bağışlayan, çok seven O'dur.85,14 Bu ayette geçen “Vedûd” kelimesi Allah’ın isimlerinden.

Bu İbare hakkında denilmiştir ki, O Ğafur olduğu için Vedûd değil, Vedûd olduğu için Ğafur’dur. Yani sonsuzca seven ve sevilen olduğu için çok bağışlayandır. Bağışlaması sevgisinin sonucudur. Allah seven ve sevilendir, sevilmeyi istemesi gene biz kullarının yararınadır. Ne edip eylemeli kendimizi Allah’a sevdirmeliyiz. Bunun yolu iman ve salih ameller işlemektir.

Kısaca, asırlık bir ağacın yetişmesi için bir bahar yetmediği bir gerçek. O zaman Allah c,c bizi sevmesi için bir günlük-bir aylık bir davranış yetmez. Süreklilik gerektiğini bilmek allame olmaya gerek yok.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - AĞAÇ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları