30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

Ergül AYKOL

30-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Ağustos ayı Türk tarihinde önemli yer tutar. Zaferlerle dolu olan bu ay Türkler açısından kutsal sayılır.

Malazgirt’ten Dumlupınar’a kadar,Ağustos zaferleri Türk tarihini süslemektedir.26 Ağustos 1071’de Büyük Selçuklu Hükümdarı Alpaslan komutasındaki Türkler, Bizans ordularını Malazgirt’te hezimete uğrattılar.

26 Ağustos – 30 Ağustos 1922 tarihleri arasında BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL PAŞA komutasındaki Türk ordusu, Yunan ordusunu Büyük Taarruz sonucunda yenerek, Türk ulusunu özgürlük ve bağımsızlığına kavuşturmuştur.

Büyük zaferden sonra, zaferin 2. yıldönümünde 30 Ağustos 1924’teMEÇHUL ASKER ANITI’NINtemelini atmak üzere, Gazi Mustafa Kemal; İsmet İnönü ve Kazım Karabekir ile birlikte Afyon’a geldi. BuradaTÜRK GENÇLİĞİNEhitaben şu konuşmayı yaptı:

“Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun,en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli amaç seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile bütün inanıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve ergeç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar bu erek, bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, burada kazanılan zaferdi.

Bilirsiniz ki dünyada bir ulusun varlığı, değeri özgürlüğü ve bağımsızlığı eskiden yaptığı ve ilerde yapacağı uygar eserlerle orantılıdır. Uygarca başarılar sağlamak yeteneğinden yoksun uluslar özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını ergeç yitirmek durumundadırlar. İnsanlığın tarihi, baştanbaşa bu söylediğimi ispatlamaktadır. Uygarlığın yeni buluşları, olağanüstü teknik başarıları, dünyayı değişmeden değişmeye sürükleyip durduğu bir evrede, yüzyılların eskittiği davranış ve düşüncelerle, geçmişe saplanıp kalmakla varlığımızı korumak olmaz.

GENÇLER!

Geleceğe güvenmemizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile insanlıktaki üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizsiniz.”

Dünyada bir örneği daha bulunmayan yüce önder ATATÜRK ve silah arkadaşları ile kahraman şehitlerimizin ruhları şâd olsun.

Yüz binlerce şehidin kanları pahasına kazanılan Türk vatanının, düşman çizmelerinden kurtarıldığı bu eşsiz zafer gününün 99. Yıldönümü, TÜRK ULUSUNA kutlu olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları