gökçe pen çalışma renotek çalışma

Cep telefonuyla kontrol ediliyor, temizlik yapıyor, eşya taşıyor

Pamukkale Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi  Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin tasarladığı cep telefonu ile kontrol edilebilin, temizlik işlerinde ve eşya taşımada kullanılabilen Boon-2 isimli robotu ikincilik ödülü kazandı. 

17-05-2019 12:03

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ev sahipliğinde Robot Teknolojileri ve Kullanımı Kulübü tarafından düzenlenen yarışmada 30 farklı ilden 800 katılımcı ve 600 proje yer aldı. Pamukkale Üniversitesinden Makine Mühendisliği Bölümü ikinci sınıf öğrencileri Ezgi Meriç ve Batuhan Çabuk da ‘Blueboon’ ekibi olarak 2. Ulusal Rotek RoboTeam’19 yarışmasına katıldı. 

Serbest proje, labirent çözen, tasarla yap yarıştır adlı üç ayrı kategoride düzenlenen  yarışmada, PAÜ’lü gençler serbest proje kategorisinde tasarlamış oldukları ve BOON-2 adını verdikleri robotun tanıtımını gerçekleştirdi. Cep telefonu ile kontrol edilme, temizlik ve fazla ağır olmamak kaydıyla cisimleri taşıyabilme özelliği dikkat çeken Boon-2 robotu ikincilik ödülü kazandı. 

Blueboon ekibi daha sonra kendilerine verilen 24 saatlik zaman diliminde ‘Tasarla Yap Yarıştır’ kategorisinde ter döktü. Kendilerine verilen belli başlı malzemeleri kullanarak mini sumo (güreşçi robot) tasarımı gerçekleştirdi. Yapmış oldukları robotla Batuhan ve Ezgi çeyrek finale kadar yükselmeyi başardı. Son olarak Labirent Çözen kategorisinde yarışan PAÜ’lü ekip, katılım gösteren diğer robotların çoğunu geçerek BOON-4 adını verdikleri robotla ilgili kategoride ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Yarışmanın değerlendirmesini yapan Ezgi Meriç ve Batuhan Çabuk, “Projelerimizdeki hatalı ve eksik kısımları görmemizi sağlayan bu yarışmadan güzel dersler çıkararak yeni bilgiler edindik. Bizimle aynı heyecanı paylaşan insanlarla bir arada bulunmak çok güzel bir deneyimdi. Öğrenci arkadaşlarımızın kurduğu bu kulüp, takım halinde ve düzenli çalışarak organizasyonda iyi bir performans gösterdik” dedi.  Haber Merkezi

 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Cep telefonuyla kontrol ediliyor, temizlik yapıyor, eşya taşıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör