27 Ocak 2021 Çarşamba

GÜMÜŞSU (HOMA) VE IŞIKLI GÖLÜ-1

Bu defa sizlere memleketim olan ve ilimizin eşsiz güzelliklerini içinde barındıran Gümüşsu (Homa) Kasabası ve Işıklı Gölünü tanıtmak istiyorum.

En azından kirazının tadına baktığınızı düşündüğüm Gümüşsu Kasabası Çivril İlçemiz ile Dinar İlçesi bağlantı yolu üzerinde çok uzun yıllar önce kurulmuş olan bir beldemizdir. Beldenin Çivril İlçesine uzaklığı yaklaşık 30 Km’dir. Belde Akdağların eteklerinde kurulmuş olup, hemen önünde geniş bir ovaya ve yanında Işıklı Gölüne sahiptir. Konumu ve coğrafi yapısı nedeni ile Honaz İlçemize çok benzemektedir.

Gümüşsu (Homa) Kasabasının kuruluşu Türklerin Anadolu’ya gelişinden de öncedir. Beldenin ilk kurulduğu yıllardaki ismi Khoma olup, kelime anlamı olarak kum ve toprak yığınını ifade etmektedir. Gerçekten de bu adından anlaşılacağı üzere yöre insanının Akkale ve karakale olarak isimlendirdiği iki adet kalesi mevcut olup, güveenlik sağlamaya yönelik olarak kurulmuş bir kent hüviyetindedir. Kasabanın üzerinde bulunan bu kalelerin antik dönemdeki isminin Sibliaolduğu bilinmektedir. Khoma’nın Frigyalılar tarafından kurulduğu araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir. Homa’nın önünde bulunan ova ise antik dönemde Lampe Ovası olarak anılmaktadır.

Tarihi çok eskilere dayanan kasabanınRoma ve Bizans döneminde de Khoma olarak isimlendirilmiş ve bir istihkâm kalesi olarak kullanılmıştır. Kasaba Khoma ismi ile şu anda adı Honaz olarak anılan ilçemizin aynı dönemdeki adı olan Khonas ismi ile de benzerlik göstermektedir. Gerek Khoma’nın ve gerekse Khonas’ın kuruluşları Denizli’nin kuruluşundan daha eskilere tarihlenmektedir. Bu hali ile Gümüşsu Kasabası tarihsel bir öneme de sahiptir.

Hemen önünde bulunan Lampe Ovasını neredeyse kuş bakışı gören kaleleri ile kuzeyden güneye ve doğudan batıya olan geçiş bölgesinin kontrolünü yıllarca elinde tutmuştur. Ayrıca; tarihin en ünlü savaşlarından olan, Miryokefalon Savaşı’nın geçtiğiDüzbel Geçidide bu istihdam kalesine çok yakındır.

Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra, Türkleri Anadoladan atmayı görev sayanlardan biri olan Bizans İmparatoru Manuel Kommenos, Miryokefalon Savaşı öncesinde bu bölgede bulunan kalelerini tamir ettirmiştir. Bilindiği üzere Miryokefalon savaşı, Khoma önlerinde ve özellikle Düzbel geçidinde meydana gelmiştir. Bizans ordularının bu savaşı kaybetmelerinden sonra ise bu bölgede güvenliği sağlayan bu kaleler yıkılmıştır. Tarihte Malazgir Savaşından sonra en önemli ikinci savaş olan Miryokefalon savaşı Anadolu’daki Türklerin Anadolu’daki hâkimiyetlerinin pekişmesini sağlamıştır.

Osmanlı döneminde Şeyhlü (Işıklı) Kasabası ile beraber Kütahya’ya bağlanmıştır. Belde tarihi kayıtlarda 1530’lu yıllara kadar kaza merkezi olarak görünmektedir. Bölge gerek tarihsel ve gerekse coğrafi olarak bulunduğu konum itibari ile pek çok yerleşime ev sahipliği yapmıştır. Burada, şimdi sadece temel kalıntıları olan veSelçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın yapımına maddi katkıda bulunduğu içinAlaaddin Camiiadı verildiği söylenen bir camiye ait kalıntılar mevcuttur. Yine, Dere Mahallesinde duvarları kerpiç olan bir yapının da vaktiyle hamam olarak kullanılmış olduğu ifade edilmektedir..

Suyun olduğu yerde hayat vardır. Kasabanın son olarak almış olduğu Gümüşsu ismi hiç de boşuna verilmiş bir isim değildir. Bölgede çıkan su şişelenip pazarlanacak kadar kalitelidir. İçme ve suluma suyu olarak kullanılan bu suyun sayesinde yeşilin her tonunu barındıran bahçeleri ile Gümüşsu Kasabası cennet gibi bir doğaya sahiptir. Denizlili hemşerilerimizin mutlaka bu güzelim beldemizi ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.

Devam edecek

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÜMÜŞSU (HOMA) VE IŞIKLI GÖLÜ-1
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları