27 Ocak 2021 Çarşamba

CORONO GERÇEKLERİ

Hüseyin Güdücü

26-03-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Corono virüsünün biyolojik silah olduğu varsayımı komplo teorisi. Bilim adamları her on yılda bir yeni bir virüs salgınını bekliyorlar, bu salgın bazılarına göre geç bile kaldı.

Virüsün Çin’in Wuhan kentindeki bir balık pazarından yayıldığı biliniyor. Şu anda tüm dünyayı sardığı için buna pandemi deniyor.

Kısa sürede pandemiye yol açan bu salgın, Almanya başbakanı Merkel’e göre; ikinci dünya savaşından bu yana dünyamızın gördüğü en büyük felaket. Büyük bir afetle karşı karşıya olduğumuzu hepimizin fark etmesi ve gereğini yapması bence bir insanlık borcudur.

Virüs insandan insana solunum yoluyla bulaşıyor. Virüsle hastalanmış biriyle karşılaşan ve onunla bir metrelik bir mesafede zaman geçirenlere bulaşıyor. Dokunmakla bulaşabilmesi için; çok miktarda mikrop bulaşmış ellerin; ağza, buruna ve göze dokunması gerekiyor. Şu ana kadar yeme içme ile bulaştığı görülmemiş.

Burada ince bir noktaya dikkat çekmek isterim. Hasta ile temas edenlere bulaşıyor olduğuna göre, sağlam insanlarla temasta sakınca yok gibi bir sonuç çıkarmak büyük hata olur. Zira birçok hasta bunu hafif atlattığı için kendisinin hasta olduğunu bilemeyebilir. O yüzden kim hasta kim değil apaçık belli olmadığından hemen herkes muhtemel hastadır.Korunmak için birincisi, elimize bulaşmış virüslerden temizlemek için, eller sık sık yirmi saniye sabunla yıkanacak. Eller mümkün olduğu kadar ağız, burun ve gözlere dokunmayacak. İkincisi, insanlarla tokalaşma, sarılma gibi yakın temastan kaçınılacak. Nezle grip belirtisi olanlara en az üç dört adım mesafe konulacak. Üçüncüsü, öksürme ve aksırma durumunda ağız ve burun bir kullanımlık mendille kapatılacak. Mendil yoksa dirseğin iç yüzü kullanılacak. Dördüncüsü, bu virüs 60 derecede öldüğü için çamaşırlar en az 60 derecede yıkanacak. Beşincisi, bulunduğumuz ortam sık havalandırılacak.

Bu hastalığa yakalananların yüzde yirmisi, özellikle yaşlılar hastalığı ağır geçiriyor. Hastaların yüzde beş kadarı yoğun bakıma ihtiyaç duyuyor. Diğer ülkelerden gördüğümüze göre, çok kişi aynı anda hasta olup hastaneleri doldurursa yoğun bakım üniteleri yetersiz kalıyor. Bu durumda yeni hastalara yatacak yer kalmıyor. İşte bu yüzden hasta olmamak, hayat kurtarıcı.

Kendiniz hasta olabilir farkında olmayabilirsiniz, hastalığının farkında olmayanla temas eder hasta olabilirsiniz. Bunlardan korunmanın tek şartı, insanlarla teması azaltmaktır. Bu yüzdenLÜTFEN EVDE KALIN

Aşı ve ilaç çalışmaları devam ediyor. Yaz aylarında yayılımın azalacağı ümit ediliyor. Hastalığın yakın gelecekte ilacı, aşısı bulunabilir. Hasta olmamak içinLÜTFEN EVDE KALIN.

Not: Hastalar raporlu ilaçlarını reçete yazdırmadan eczaneden alabiliyor. 65 yaş üstü sokağa çıkamayanlar, ihtiyaçlarını, 112 veya 155 veya 156 nolu telefona iletebilirler.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CORONO GERÇEKLERİ
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları