27 Ocak 2021 Çarşamba

CORONO GERÇEKLERİ 2

Hüseyin Güdücü

02-04-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bu günlerde bu hastalıkla ilgili çok fazla şey söyleniyor. Gerçeklerle yanlışlar karışmış durumda. Bu yüzden doğru bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

1-Hastalık grip gibi, ateş öksürük belirtileri gösteriyor. Bu hastalığa özgü hastaların üçte birinde koku alma duyusunda ve tat alma duyusunda kayıp olabiliyor. Bazılarında ishale yol açabiliyor. Ateş yüksek seyrediyor, öksürük inatçı oluyor. Bütün bunlardan farklı olarak nefes darlığına yol açıyor. Bu tür belirtileri olanlar salgına yakalandığından şüphelenmeli.

2-Şimdilerde bir hızlı testten söz ediliyor. Bu salgın için üç ayrı test yapılıyor. Birincisi, şüphelinin boğazından numune alınarak yapılıyor. Bu en güvenilir olanı ancak geç sonuç veriyor. Diğer ikisi vücudun virüse karşı oluşturduğu maddeleri ölçüyor ancak güvenli değil. Bu yüzden hızlı test bulup uygulansa bile sonuç güvenli değil.

3-Hastalığın oluşmasını engelleyecek hiçbir tıbbi ve bitkisel ilaç yok. İnternette ya da başka yerde bu hastalığa iyi gelir denen şeyler gerçek değil. Virüsü sabun tamamen temizlediği için, sabundan başka temizleyici malzemelere ihtiyaç yoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirici ilaç veya takviye edici bitkisel karışım yoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için;mevsim sebzesi, meyvesi yemek, kafi derecede protein, yağ ve karbonhidrat alınması yeterlidir. Bunları alanlar yeteri kadar vitamin almış olurlar ilave takviye gerekmez. Ruhen; bezginlik, bıkkınlık, çöküntü, üzüntü; bedenen aşırı yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatır. Bunlardan mümkün olduğu kadar kaçınmak iyi olur.

4- Tansiyonu olanlar, şeker hastalığı olanlar, akciğer hastalığı olanlar, organ nakli olanlar, sigara içenler, yaşlı olanlarda bu hastalık daha ağır seyrediyor ve daha ölümcül oluyor. Bu yüzden bu tür hastalığı olanlar daha dikkatli olmalıdırlar.

5-Zatürre aşısı olmak bu hastalık için iyi bir önlem. Ancak bu dönem aşı için geç kalınmış bir dönemdir. Çünkü aşı bu hastalığa yakalanmadan 15 gün önce yapılması gerekiyor. Şu anda yaptıranlar her an hastalığa yakalanabileceği için şimdilik bunu ertelemek daha doğru olur.

6-Bu hastalık gıda ile bulaşmıyor. Fakat hasta biri eline hapşırdı, onun tuttuğu bir poşet vb. şeyi tutanların eline geçiyor. Bu kişi elini yıkamadan, elini; ağzına, burnuna veya gözüne götürürse hastalık bulaşabiliyor. Bundan korunmak için, alışverişten gelen poşetler, içindekiler alındıktan sonra ters döndürülerek çöpe atılmalı, poşetlerin konduğu yer deterjanlı bezle silinmeli sonra da eller sabunla yıkanmalıdır. Poşetten çıkanlardan hemen dolaba konması gerekenler dolaba konulur, poşetlerin konduğu yer deterjanlı bez ile silinmeli, alınan malzemeler mümkünse balkonda altı saat bekletilmelidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CORONO GERÇEKLERİ 2
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları