“Türkiye sera üretiminde Avrupa’nın lideri olacak!”

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Başkanı Halil Pekdemir, Türkiye'nin sera üretiminde Avrupa'nın lideri olacağı müjdesini verdi. Türkiye'nin domates ihracatında da önemli bir başarı elde ettiği belirtildi.

11-07-2023 11:22:21

Bu yılın Ocak-Haziran döneminde yapılan domates ihracatının 326 milyon 99 bin dolar olduğu açıklandı. Romanya, Türkiye'nin en çok domates ihracatı yaptığı ülke oldu ve bu dönemde 60 milyon 783 bin dolarlık domates ihracatı gerçekleştirildi. Ukrayna, Polonya, Almanya ve Rusya da Türkiye'nin domates ihracatında önemli rol oynayan diğer ülkeler arasında yer aldı. 
SERA-BİR Başkanı Halil Pekdemir, domates ihracatındaki artışın sevindirici olduğunu vurgulayarak Türkiye'nin domates ihracatındaki pazarını genişlettiğini söyledi. Pekdemir, Türkiye'de sera kurulumlarına yönelik hükümetin sağladığı kredi desteği ve sektörün büyümesiyle birlikte istihdamın arttığına dikkat çekti. Türkiye'nin sera üretiminde Avrupa'da ikinci sırada olduğunu belirten Pekdemir, yeni yatırımlar ve hükümetin desteğiyle Türkiye'nin sera üretiminde lider olma yolunda hızla ilerlediğine inandığını ifade etti. Pekdemir ayrıca Türkiye'nin jeotermal kaynaklara sahip olmasının ve topraksız tarım projelerinin sektörün lider konumunu güçlendirdiğini belirtti. İhracat rakamlarının yılsonuna kadar daha da artacağına inandığını söyleyen Pekdemir, Türkiye'nin Avrupa pazarındaki ağının her geçen gün genişlediğini ve bu durumun ihracat rakamlarına yansıdığını ifade etti. Yeni pazarlara açılma hedeflerinin devam ettiğini ve artan seralar ve üretim miktarlarıyla birlikte ihracat rakamlarının her yıl artacağını düşündüğünü belirtti.  Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi