“Türkiye, enflasyonuyla negatif ayrışan bir ülke”

​​​​​​​Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED)’nun Marmaris’te gerçekleştirdiği aylık yönetim kurulu toplantısında bölge ve ülke gündemine dair önemli meseleler ele alındı. Başkan Oktay Mersin, bu ve bundan sonraki toplantılarının sabit gündem maddesinin küresel ve ülke ekonomisinin durumunun olacağını ifade etti. Mersin, Türkiye hakkında “Yüzde 80’lere yaklaşan oldukça yüksek bir enflasyon oranıyla muadili olan gelişmekteki ekonomilerden negatif ayrışan ülke” ifadesini kullandı.

29-07-2022 11:12:44

Öncelikli gündem olan; Bodrum Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (BESİAD) ve federasyonun ev sahipliğinde, önümüzdeki Ekim ayı sonuna doğru, ülkenin önemli şirketlerinin ve iş insanlarının ayrıca da iş yaşamı ve ekonomik konularda görüşlerini paylaşacak olan uzman isimlerin de dahil olacağı, geniş katılımlı bir iş zirvesinin fikri alt yapısı oluşturulduğunu ve önümüzdeki günlerde zirve hazırlıklarını yürütmek üzere bir çalışma grubunun toplanmasının kararlaştırıldığını ifade eden Başkan Mersin, “Toplantımızda, yönetim kurulu üyemiz psikolog Sayın Şebnem Dal Üzülmez; psikoloji biliminin ilkeleri çerçevesinde, modern yaşamın karmaşası ve özellikle de iş yaşamının yoğunluğu içerisinde bulunan bireylerin, stres ve kaygıya kapılma nedenlerini ve bu sorunlarla nasıl baş edilebileceğini bilimsel verilerle anlatmış, her birimiz için çok önemli bilgiler vermiştir. Genel sekreterliğimiz tarafından yürütülen; bütün dernek üyelerimizin iletişim ve de iş kollarına dair bilgilerin kendi onayları alınarak ortak bir veri havuzunda toplanması ve bu yolla da üyelerimiz arasındaki iletişimin kolaylaştırılarak, ticaretin ve işbirliğinin geliştirilmesi için hazırlık çalışmaları yapılan bilgi işlem sistemi ile gelinen nokta hakkında yönetim kurulumuz bilgilendirdi” dedi.

“Sabit gündem güncel ekonomik gelişmeler”

Mersin, “Küresel ekonominin ve de ülkemiz ekonomisinin çalkantılı bir süreçten geçtiği bu günlerde, güncel ekonomik gelişmelerin tartışılmasının toplantılarımızın sabit gündem maddesi olması fikri ortaya atılmış ve bu fikrin kabul görmesiyle de, ekonomi sohbeti bağlamında üyelerimiz görüş alışverişinde bulunulmuşlardır. Bu çerçevede; süre giden küresel yüksek enflasyonla mücadele için, dünyanın majör merkez bankalarının peş peşe agresif faiz artırımlarına gitmelerinin öteki deyişle sıkılaştırıcı para politikaları uygulamalarının, bu sefer de resesyon (durgunluk) ihtimalini gündeme getirmesi hatta daha ötesinde resesyonun somut belirtilerinin ortaya çıkmaya başlaması ve bu durumun ülkemize olası yansımaları değerlendirilmiştir” şeklinde konuştu.

“İhracat daralacak”

Türkiye ekonomisi hakkında ‘yüzde 80’lere yaklaşan oldukça yüksek bir enflasyon oranıyla muadili olan gelişmekteki ekonomilerden negatif ayrışan ülke’ diye söz eden Mersin, “Merkez Bankası’nın politika faizini arttırmaması, bu boşluğu ikame etmek üzere de BDDK ile birlikte makro ihtiyati adımlarla parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin, döviz kuru üzerindeki baskıyı azaltmaya yetmemesi dolayısıyla, kur artışlarının süreceği ve de büyük ölçüde kur artışından kaynaklanan enflasyonun hızını azaltsa da yükselmeye devam edeceği öngörülmüştür. A.B.D Merkez Bankası FED’in önceki gün şahin tutumunu sürdürerek beklentilere paralel bir biçimde faizi 75 puan arttırması, bu oran piyasalarca fiyatlandığı için ülkemizde kısa vadede bir kur şoku yaratmayacaksa da, belirgin bir sıkılaştırma olduğundan kurlarındaki artış trendinin süreceği değerlendirilmiştir. İçerdeki kur artışlarının devam edeceği düşüncesi, zaten bozulmuş bulunan enflasyon beklentilerinin bu şekilde kalmasına ayrıca da muhtemel küresel resesyonun, dış talebi ister istemez düşürecek olmasının, ekonomi yönetiminin yeni ekonomi modelinin bel kemiğini oluşturan ihracatımızın, daralmasına neden olacağı ifade edilmiştir” diyerek sözlerini noktaladı. Serhat KÖSE

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi