8 Aralık 2021 Çarşamba

“Türkiye’deki büyüme hız kesecek”

Denizli Sanayi Odası (DSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “IMF’nin salgın sonrası tablosuna aldığı bütün ülkeler için büyüme beklentileri oldukça yüksek. Yalnızca Rusya ve Türkiye’nin 2022’de oldukça ciddi biçimde hız keseceği tahmin ediliyor. Rusya ve Türkiye dışındaki tahminleri iyimser” dedi.

29-10-2021 11:10

Denizli Sanayi Odası Ekim ayı olağan Meclis toplantısı Pamukkale Tenis Kulübü Marla Restaurant'ta gerçekleştirildi. Toplantıda sanayiciyi yakından ilgilendiren ekonomik gelişmeler ve şirketlerde sürdürülebilirlik konuları ele alındı. Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Dünya ekonomisi ve Dünya ekonomik göstergeleri hakkında bilgi verdi.
Başkan Keçeci, “IMF, yılda iki kez (Nisan ve Ekim aylarında), ülkelerden topladığı verilere ve bilgilere dayanarak Dünyanın Ekonomik Görünümü Raporu (World Economic Outlook Report) yayınlıyor. 2021 yılı Ekim ayı raporundaki verilere göre 2021 yılının nasıl sonuçlanacağı ve 2022 yılında neler olacağı IMF’nin tahminleri çerçevesinde değerlendirildiğinde; toplam 196 ülkenin 40’ı gelişmiş ekonomi, 156’sı da gelişmekte olan ekonomi sınıfında yer alıyor. 40 gelişmiş ülke, dünya nüfusunun yüzde 14’üne sahip olduğu halde dünya gelirinin yüzde 42’den fazlasını alıyor ve dünya ihracatının yüzde 63’ünü yapıyor. Buna karşılık gelişmekte olan 156 ülke, dünya nüfusunun yüzde 86’sına sahip olduğu halde dünya gelirinden yüzde 57,5 pay alıyor ve dünya ihracatının yüzde 37’sini yapıyor” dedi.
IMF’nin çeşitli ülkelerin başlıca ekonomik göstergeleriyle ilgili tahminlerine ilişkin konuşan Keçeci, “IMF, dünyanın 2021’de yüzde 5,9 büyümesine karşılık 2022’de bu büyümenin hız keseceğini ve yüzde 4,9’a düşeceğini öngörüyor. Salgın sonrası bu tabloya aldığımız bütün ülkeler için büyüme beklentileri oldukça yüksek. Yalnızca Rusya ve Türkiye’nin 2022’de oldukça ciddi biçimde hız keseceği tahmin ediliyor. Rusya ve Türkiye dışındaki tahminleri iyimser. Enflasyon ve işsizlik konusunda IMF’nin bu tabloya giren ekonomilerle ilgili bütün tahminleri iyimser görünüyor. ABD ile ilgili veriler FED’in enflasyon konusundaki ‘geçici gelişme’ değerlendirmesinin pek doğru olmadığını gösteriyor. Özellikle enflasyon alanında ABD ve Euro Birliği ülkelerinin durumu çok karışık görünüyor” diye konuştu.
Meclis toplantısına konuk olarak katılan Impulso Yönetim Danışmanlık A.Ş. Kurucusu Osman Aytaman, DSO Meclis üyelerine şirketlerde sürdürülebilirlik konusunda bir sunum yaparak değişim ve inovasyonun öneminden bahsetti. Her şirketin tüm paydaşları ile birlikte hazırlanmış bir stratejisinin olması gerektiğini belirten Aytaman, meclis üyelerinin sorularını cevapladı. 
 Serhat KÖSE

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Türkiye’deki büyüme hız kesecek”