Sarayköy Belediyesi’nden iddialara yanıt geldi

Sarayköy Belediyesi, bazı internet haber sitelerinde, ‘Depremzedelere ait yardımlar cemaat yurduna indirildi’ iddiasıyla haber yapılmasının ardından konuya açıklık getirmek için yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Sarayköy Belediyemizin olayla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen Sarayköylü hemşehrilerimizin birlik ve kardeşlik ruhuyla yaptığı yardım seferberliği ne yazık ki siyasi çıkarlara ve çekişmelere alet edilmeye çalışılmıştır” ifadelerine yer verildi.

03-03-2023 11:43:08

Yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “Bazı haber sitelerinde Sarayköy Belediyesi’nin ismi kullanılarak ‘Depremzedelere ait yardımlar cemaat yurduna indirildi’ iddiası başlığıyla bir haber yapılmış, aynı gün içerisinde belediyemiz tarafından haberin gerçeği yansıtmadığına dair bir tekzip metni gönderilmiş ve haber sitelerinde gönderdiğimiz metin çerçevesinde olayın doğrusunu anlatan bir haber daha yapılmıştır. Ancak özellikle sosyal medya başta olmak üzere belirli odaklar ve hesaplar tarafından bu yalan haber sürekli gündeme getirilmeye çalışılmış, Sarayköy Belediyemizin olayla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen Sarayköylü hemşehrilerimizin birlik ve kardeşlik ruhuyla yaptığı yardım seferberliği ne yazık ki siyasi çıkarlara ve çekişmelere alet edilmeye çalışılmıştır.”
“Sarayköy’ümüzden deprem bölgesine 10 yardım tırı gönderdik”
“Sarayköy’den gönderdiğimiz 10 yardım tırımız da AFAD yetkililerinin koordinasyonunda ve belediye personellerimizin nezaretinde bölgeye gönderilmiş, yardımlarımızın dağıtımları bizzat fotoğraflanarak sosyal medya paylaşımlarımız ile hemşehrilerimize duyurulmuştur.” 
“7 Şubat’ta yola çıkan yardım tırı, 9 Şubat’ta Hatay’a ulaştı”
“Haberde ve sosyal medya paylaşımlarında bahsi geçen Hakkı Ilgın idaresindeki 20 AID 088 plakalı tır, Sarayköylü hemşehrilerimizin yardımlarını Hatay’a götürmek üzere Sertel Grup Lojistik A.Ş. tarafından ücret talep etmeksizin tahsis edilmiş, 7 Şubat Salı günü belediye personelimiz Selami İpar nezaretinde Sarayköy’den hareket etmiş ve 9 Şubat Perşembe günü Hatay’ın Hassa ilçesiYolbaşı Mahallesine ulaşarak yardım malzemelerini depremzedelerimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir.”
“Hatay’da görevi biten tır, deprem bölgesinden ayrıldı”
“Hatay’da yardım malzemelerinin teslim edilmesinin ardından 20 AID 088 plakalı tır, ticari faaliyetlerine devam etmek üzere bölgeden ayrılmış, bağlı olduğu lojistik firmasının yönlendirmesi ile Mersin’e geçmiş ve 20 Şubat tarihinde de ŞMS Kopuz Gıda Paz. Ve San. Tic. A.Ş. ile Manisa Kültür ve Eğitime Hizmet Derneği arasındaki ticari alışveriş mallarını taşımak üzere görevlendirilmiştir.”
“Tır şoförü pankartı sökmeden yolculuğuna  devam etmiş”
“Mersin’den Manisa’ya gerçekleştirilen bu ticari nakliye işleminde, yardımların götürüldüğü esnada takılan “Sarayköy Belediyesi Yardım Tırı” pankartının sökülmediği, bu şekilde yolculuğun tamamlandığı ve Manisa’da yük indirme işlemi gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Habere konu olan videoda bu yük indirme işlemi esnasında çekilmiş, doğruluğu araştırılmadan, Belediyemizden, lojistik firmasından veya bahsi geçen dernekten teyit alınmadan art niyetli bir şekilde haber yapılmış, sosyal medyada paylaşılmıştır.”
“Haberdeki malzemeler ile bizim yardımlarımız tamamen farklı”
“Fotoğraflarda da görüldüğü üzere Sarayköy'de yüklenen yardım malzemeleri ile haberde bahsi geçen görüntülerin hem muhteviyatı hem de yükleniş şekilleri tamamen farklıdır. Haber sitelerinde yer alan haber içeriği ile Sarayköy Belediyesi tarafından deprem için gönderilen yardımların hiçbir ilgisinin olmadığı aşikârdır. Buna rağmen bu yalan haberin yapılması, sosyal medyada siyasi malzeme olarak görülmesi hem bizleri hem de 30 bin Sarayköylü hemşehrimizi derinden üzmüştür.”
“Sarayköy’ümüzün yardımlaşma ruhu her türlü siyasi çekişmenin üstündedir”
“Gerçeklikten uzak, ahlaka ve vicdana sığmayan bu yalan haberlere ve paylaşımlara itibar edilmemesini vatandaşlarımızdan rica eder, bu yalan haberleri sosyal medyada organize bir şekilde iftira ve karalama kampanyasına dönüştürmek isteyenlere karşı da tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz.”  Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi