Sanayi üretimimiz yıllık bazda %7,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Temmuzda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,4 yükselirken bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı.

12-09-2023 11:26:30

Sanayi üretim endeksindeki artışın alt sektörlerine bakıldığında, temmuzda ‘imalat sanayi’ sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 , ‘madencilik ve taş ocakçılığı’ sektörü yüzde 1,7, ‘elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı’ sektörü endeksi yüzde 4,1 arttı. 
“İmalat sanayinde aylık   bazda düşüş yüzde 1,4  oranında gerçekleşmiş  durumda”
Sanayi üretim endeksi rakamlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Selim Kasapoğlu, “Sanayi üretim endeksi rakamlarının temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 arttığını, haziran ayına göre ise yüzde 0,4 azaldığını görüyoruz. Yıllık verilere göre sanayi üretimine en büyük katkı sermaye malı alt sektöründen yüzde 25,6 artış ile gelmiş görünüyor. İmalat sanayi sektöründe de toplam sanayi üretimi ile paralel olarak yıllık yüzde 7,4 artış söz konusu. Ancak imalat sanayinde aylık bazda düşüş yüzde 1,4 oranında gerçekleşmiş durumda.  
Biz Denizli Sanayi Odası olarak imalat sanayinin altında yer alan Denizli’mizin lokomotif sektörlerini de detaylı inceliyoruz. Bu çerçevede, ‘Fabrikasyon metal ürünleri imalatı’ sektörü üretim endeksinin yıllık yüzde 16,8, ‘makine ve ekipman imalatı’ sektörü üretim endeksinin yıllık yüzde 15,4 oranında arttığını görmek bizler için memnuniyet verici. 
Ancak diğer ana sektörlerimizden ‘giyim eşyası imalatı’ sektörü üretim endeksinde yıllık bazda yüzde 5,6, ‘tekstil ürünleri imalatı’ sektöründe yıllık yüzde 0,6, ‘kimyasalların ve kimyasal ürünlerin üretimi’ sektöründe yıllık yüzde 13,2 oranında azalmalar görülüyor” dedi.   

Haber Merkeziq

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi