“Sağlık emekçilerine verilen sözler tutulmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Ali Osman Horzum, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Horzum, “Hekimlik mesleğini değersizleştirmeye yönelik dil son bulmalı, şiddetle mücadelede etkin bir yasa çıkarılmalı ve uygulanmalı, atanamayan binlerce sağlıkçı kadroya alınmalı, hakları ödenmez denilen sağlık emekçilerine verilen sözler tutulmalıdır” dedi.

14-03-2023 10:39:17

Pandemi sürecinde ve kısa süre önce yaşadığımız deprem felaketinde özverili bir şekilde çalışmalarını sürdüren sağlık emekçilerine yoksulluk sınırının üzerinde tek kalem maaş verilmesi gerektiğini belirten Ali Osman Horzum, “Hekimlik mesleğini değersizleştirmeye yönelik dil son bulmalı, şiddetle mücadelede etkin bir yasa çıkarılmalı ve uygulanmalı,  atanamayan binlerce sağlıkçı kadroya alınmalı, hakları ödenmez denilen sağlık emekçilerine verilen sözler tutulmalıdır. Sağlık;  doktoru, hemşiresi, sağlık çalışanı, kamu eczacısı ve hastasıyla bir bütünün ayrılmaz parçasıdır. Anayasal bir hak olan   sağlık hizmetinin ulaşılabilir ve kaliteli olması, sağlık çalışanıyla, hastasıyla ilgili tüm kesimlerin mutluluğu ile mümkündür” dedi.
“Sağlık çalışanları şiddete en çok maruz kalan kesim”
AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın doktorlara yönelik, “gidiyorlarsa gitsinler” sözlerinin gece gündüz demeden özveriyle mesleğini yapan hekimleri derinden yaraladığını söyleyen Horzum, “AKP iktidarı tarafından reform adı altında 2003 yılında uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık ticarileşmiş, hastaneler işletmeye, hastalar müşteriye dönüşmüştür. Yamalı bohçaya dönen sağlık sistemi ve paran kadar sağlık anlayışıyla ilgili tüm kesimler mutsuzluğa ve umutsuzluğa itilmiştir. Kamu-Özel Ortaklığı ile hayata geçirilen şehir hastaneleri ile hasta doluluk garantisi verilen iktidara yakın firmalar zengin edilirken, her yıl artan bütçe açıkları, bütçedeki faiz ödemeleri yükü de vatandaşın sırtına binmiştir. Sağlık hizmeti nitelik ve kalite kaybı yaşarken, yüz binlerce sağlık çalışanı maalesef şiddete en çok maruz kalan kesim konumuna gelmiştir. Sağlık politikalarındaki yanlışlar, sağlık çalışanlarının haksız bir şekilde hedef gösterilmesi, mesleklerinin değersizleştirilmesi, kabul edilemez şiddetin baş sorumlusudur” diye konuştu.
“14 Mart hekimlerin sorunu  çözüldüğünde bayram olacaktır”
Sağlık emekçilerine yoksulluk sınırının üzerinde tek kalem maaş verilmesi gerektiğinin altını çizen Horzum, “Binlerce atanamayan sağlıkçı kadroya alınmalı, hakları ödenmez denilen sağlık emekçilerine verilen sözler tutulmalıdır. Duymazdan, görmezden gelip yok sayanlara karşı emeğine, mesleğine sahip çıkan tüm sağlık çalışanlarına selam olsun. Haklı mücadelelerinde yanlarındayız! 14 Mart ancak hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sorunları çözüldüğünde bayram olarak kutlanabilecektir. Bu duygularla, başta şiddet kurbanı merhum doktorlar ve sağlık çalışanları olmak üzere canı pahasına dünyanın en zor ve en onurlu görevlerinden birini yapan doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi