PAÜ, önemli projenin ortağı

Proje ortakları arasında Pamukkale Üniversitesi’nin de bulunduğu, Somut Olmayan Kültürel Değerlerin ve Mirasın Korunması (SILVHER) Projesi’nin Çoğaltıcı Etkinliği, PAÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yüz yüze gerçekleştirilen açılış ve ilk oturumun ardından etkinlik çevrimiçi platformda devam etti.

25-09-2021 12:37
Proje ortaklıklarını, PAÜ’nün yanı sıra İtalya’dan Bari AldoMoro Üniversitesi, Yunanistan’dan Hellenic Open Üniversitesi, Portekiz’den Trás-os-Montesand Alto Douro Üniversitesi ile İtalya’dan Avrupa Hibeler Uluslararası Akademisi (EGINA Srl)’nin oluşturduğu Somut Olmayan Kültürel Değerlerin ve Mirasın Korunması Projesi’nin final etkinliği, Turizm Fakültesi Hierapolis Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Açılışa, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kısaç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Bertan, öğretim üyeleri, projenin ortağı olan kurumlardan temsilciler ve öğrenciler katıldı.
resim
“Geleceğimizi şekillendiren her türlü çalışmayı kendimize şiar edindik”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın açış konuşması ile devam etti. Konuşmasında, Anadolu’nun kültürel bakımdan zengin bir coğrafyada bulunduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, kültürel mirasımızın sel, rüzgâr gibi doğal afetlerin yanında insan eliyle de zarara uğratıldığına dikkat çekti. Günümüzde teknolojik gelişimlerle birlikte kültürel mirasın da dijital platformlara taşındığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Kutluhan, sözlerine şöyle devam etti: “Kültürel mirasın dijitalleşmesi ile müzeler, galeriler, kütüphaneler, arşivler ve tarihi alanlarda kültürel mirasın korunması, konservasyonu, restorasyonu, araştırılması, anlatılması ve tanıtılması konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. 3D teknolojisinden tutun, sanal zekâ ile sanal ve arttırılmış gerçeklik olgusu sadece kültürel değerleri korumakla kalmayıp, dijital göçebe adını verdiğimiz genç neslin de hayal gücünü yakalayarak onların bu sayede kıtanın derin ve yaygın kültürel değerlerinin farkına varmalarını sağladığını da görmekteyiz. Sanal Müze gibi kavramlar özellikle salgın döneminde büyük önem kazanmış, fiziki olarak ziyaret edemediğimiz yerleri sanal olarak takip etmek bu teknolojiler sayesinde mümkün olabilmiştir. Avrupa Komisyonu, koordinasyon ve fonlama araçları sayesinde kültürel değerlere sanal olarak ulaşma ve onların dijital olarak koruma altına alınması konusunda önemli adımlar atmış, sadece 2014-2020 döneminde UFUK 2020 fonları aracılığı ile ilgili paydaşlara 70 Milyon Avro’ya yakın destekte bulunmuştur. 2027 yılına kadar bu oranın daha da artacağı Avrupa Birliği tarafından yoğun şekilde ortaya konmaktadır. Üniversitelerimizin bu tür projelerden geniş pay alabilmesi için gerekli altyapı ve insan kaynağının bir araya getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu sayede ülkemizin bütçesine önemli katkıda bulunduğu AB fonlarından hak ettiği oranda yararlanması da mümkün olacaktır. Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Projesi ile birlikte Denizli özelinde ve Türkiye genelinde çok uluslu çalışmaların özellikle gençlerin önderliğinde ne düzeyde başarıya ulaştığını görmek için şimdiden sabırsızlanıyorum. Bizler de Pamukkale Üniversitesi olarak bu ve benzeri ufkumuzu açan, geleceğimizi şekillendiren her türlü çalışmayı kendimize şiar edindik ve bugünkü etkinlik gibi hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.”
“Kültürel mirasın korunması, hepimizin asli görevi”
Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın konuşmasının ardından programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak katılan Ali Değirmenci’nin konuşması ile etkinlik devam etti. Sözlerinin başında kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının herkesin asli görevi olduğunu dile getiren Ali Değirmenci, böyle önemli bir konuda proje ortağı oldukları için projede yer alan akademisyen ve öğrencilere teşekkürlerini iletti. Gelenek-göreneklerin, yemeklerin, kıyafetlerin hepsinin yaşatılması gereken soyut kültürel miraslar arasında olduğunu belirten Değirmenci, Denizli ve bölgesinin, içerisinde 19 adet antik kenti barındıran, tarihi ve kültürel bakımdan zengin bir coğrafya olduğunu dile getirdi. Ali Değirmenci, böyle bir projeye ev sahipliği yaptığından dolayı Pamukkale Üniversitesi’ne teşekkürlerini iletti.  Filiz YIĞNAK
Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PAÜ, önemli projenin ortağı