13 Mayıs 2023 Cumartesi

PAÜ’de 12 Mayıs Hemşireler Günü kutlandı

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası kapsamında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) ile Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği etkinlikte 12 Mayıs Hemşireler Günü kutlandı.

13-05-2023 12:10:45

PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmaları ile devam eden programda sırası ile PAÜ Hastaneleri Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Demet Ekici, PAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevgi Özkan, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan konuşmalarını gerçekleştirdi.
Rektör Kutluhan: “Hemşireler, sağlık ordusunda en önde görev alan öncü birliği oluştururlar”
Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Hemşirelik gerçekten fedakârlık isteyen mesleklerin en zorlarından biridir. Onun muhatap olduğu hem doktorlardır hem hasta bakıcılardır hem de temizlik personelidir hem de hasta ve hasta yakınlarıdır. Bu kadar muhatabı olan hemşirelerimiz bir yandan kendi mesleklerini icra etmek zorundalardır. Hemşirenin işi zordur. Hemşireler, sağlık ordusunda en önde görev alan öncü birliği oluştururlar. Sağlık Bakanlığı doktor gönderemediği beldelere ebe hemşire göndermektedir. Ebe Hemşireler gittikleri yerde, sağlık sorunlarını çözmek için bulunurlar. Dolayısı ile oranın hem doktorudurlar hem hemşiresidirler. Diğer taraftan hepimizi üzüntüye gark eden 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde Üniversitemiz bölgeye hemen sağlık ekibi göndermiştir. Bu ekip içerisinde doktordan daha fazla hemşireler bulunmaktaydı. Onların hakkı hiçbir zaman ödenmez. Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri hemşirelerini buradan tekrar kutlamak istiyorum. Kendileri ile gurur duyuyorum. Hastanemizin çok yoğun hasta trafiğine rağmen vermiş oldukları kaliteli sağlık hizmetinden hem hastalarımız hem de doktorlarımız memnundular. Hemşirelerimiz hizmet etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda günümüzün sağlıktaki gelişmelere ve ihtiyaçlara uygun olarak, psikiyatri hemşireliği, amliyathane hemşireliği ve yoğun bakım hemşireliği konularında sertifika programları düzenlemektedirler. Kendilerini buradan tekrar kutluyorum. Biz üst düzey hemşirelere sahibiz. Sağlık Bilimleri Fakültemiz tabi ki hemşire yetiştirmektedirler. Onların da çok başarılı eğitim verdiklerini, çok iyi öğrenciler, hemşireler yetiştirdiklerini hem Pandemi döneminde uzaktan eğitimde hem de yüz yüze eğitimde tanık olduk. Sözlerime son verirken bir zaman yazdığım dörtlüğü okumak istiyorum: Hemşireyi hor görme efendi! Deryalara sığmaz O’nun hizmeti.Düşersen Onun eline bir gün, pişman olursun yaptığına o gün.”
Açılış konuşmalarının ardından program PAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fadime Hatice İnci’nin “Afetler ve Hemşirelik” başlıklı sunumu, PAÜ Hastaneleri Hemşireleri; Hemşire Nezihan Yamandağ, Hemşire Fatih Kurnaz, Hemşire Emine Turgut tarafından “Deprem Bölgesinde Görev Alan Hemşirelerin İzlenimleri” başlıklı sunumları ile devam etti. Sunumların ardından program emekli olan hemşirelere ödül takdimi ile sona erdi.  Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi