24 Aralık 2022 Cumartesi

“Oy birliği değil, oy çokluğu ile kabul edildi”

8 bin 506 lira olarak belirlenen yeni asgari ücret ile ilgili işçi kesiminden tepki çeken bir açıklama geldi. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin pazarlık meselesi yapıldığını belirterek kararın oy çokluğu ile alındığına dikkat çekti. Atalay, yeni asgari ücretin işçilerin ve kamuoyunun beklentilerini karşılamadığına dikkat çekti.

24-12-2022 13:22:09

3 kez yapılan toplantının ardından anlaşmanın yapılmadığı asgari ücret, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile iş veren kesiminin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Erdoğan, yeni asgari ücretin 8 bin 506 lira olduğunu açıkladı. İşçi kesiminin katılmadığı toplantının ardından işçi kesiminden ilk tepki geldi. Türk İş Başkanı Ergün Atalay tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda,  2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir. Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.      
TÜİK çalışma yapmaktan kaçındı
Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi öncelikle  “çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir” elde etmeleri için çaba göstermiştir. Ancak bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi.  Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır. Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı. Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır. 
Pazarlık konusu edildi 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır.” Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi