24 Kasım 2022 Perşembe

“Öğretmenler her zaman saygıdeğer olmayı hak etmiştir”

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, öğretmenler toplumların gözünde her zaman saygıdeğer olmayı hak ettiğini söyledi.

24-11-2022 13:58:51

Sözlerine Öğretmenler Günü’nün tarihi ile ilgili bilgi vererek başlayan Ekici, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Millet Mekteplerinin açıldığı gün olan 24 Kasım1928 tarihinde başöğretmenlik unvanını kabul etmiştir. Atatürk’ün 100’üncü doğum yıl dönümü olan 1981 yılından beri 24 Kasım, “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet’imizin kurulduğu günden itibaren devam etmekte olan büyük irfan hareketini gerçekleştiren öğretmenlerimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk toplum hayatındaki önemine ve değeriniher fırsatta dile getirmiştir. Atatürk, “Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır” sözüyle görevimizin ne kadar ağır ve kutsal olduğunu vurgulamıştır. Şurası bir gerçektir ki, toplumların gözünde her zaman saygıdeğer olmayı hak etmiş öğretmenler tarih boyunca, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, hep bilgilenme, aydınlanma öncüleri, diğer bütün mesleklerin üstünde, bu mesleklerin yapıcısı ve yaratıcısı, nesilleri eğiten, insanlık tarihinin en eski mesleğidir” dedi.

Öğretmenlere seslenen Ekici, “Öğretmen, sahip olduğu mukaddes görevin tüm sorumluluğunu, eşsiz bir sevgi ve istekle yerine getirirkenmillî varlığımızın ve geleceğimizin inşasında daima rehber olmaktadır. Unutmamalıdır ki her bir öğretmenimiz, çocuklarımızın ruhundaki cevheri sabırla ve şefkatle keşfetmenin çabası içindedir. Ülkemizin aydınlık yarınlarının ve müreffeh geleceğinin mimarları öğretmenlerimize bu vesileyle teşekkürlerimi sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla tebrik ediyor; sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi