25 Temmuz 2022 Pazartesi

‘Lara Barış’ yeniden denizle buluştu

Plastik yutması sonucu yaralanan deniz kaplumbağası, DEKAMER’de gerçekleştirilen 1,5 yıllık tedavisi ve uydu takip cihazının takılmasının ardından, PAÜ Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve ilgililerin katılımıyla, Antalya Lara Barut Collection Sahilinden tekrardan denize bırakıldı. Prof. Dr. Kutluhan PAÜ olarak doğal yaşamın korunması konusunda her türlü iş birliklerine açık olduklarını ifade ederken, Lara Barış’ın ulaştığı tüm kıyılara, tüm dünyaya barış getirmesini temenni etti.

25-07-2022 11:51:25
Üniversite-şehir bütünleşmesi konusunda Denizli’deki kurum, kuruluş, firma ve sivil toplum örgütleri ile insanlığa, doğaya, bilime ve topluma faydaları proje ve iş birliklerini hayata geçirmeye devam eden Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) bu iş birliklerini Denizli il sınırları dışına da taşıdı. Yaralı halde bulunup tedavi edilmek üzere DEKAMER’e getirilen deniz kaplumbağası, Antalya Lara Barut Grup iş birliğinde yeniden sağlığına kavuştu. 15 Ekim 2020 tarihinde, Göynük’te yaralı ve yediği plastikler nedeniyle sağlığı bozulmuş bir şekilde kıyıya vuran ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından tedavisi tamamlanan Lara Barış isimli deniz kaplumbağası, tedavi ve uydu takip cihazı takılması masraflarını üstlenen Lara Barut Collection Otel’in sahilinden denize bırakıldı.
Deniz kaplumbağasının tedavi süreci hakkında konuklara açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yakup Kaska, deniz kaplumbağasının deniz kıyısında halsiz bir şekilde bulunduğunu, bağırsaklarında bol miktarda plastik tespit ettiklerini söyledi. Boyun kısmında da yaralarının olduğunu belirten Prof. Dr. Kaska, öncelikle ilaç tedavisi ile bağırsaklarındaki plastiği temizlediklerini belirtti. Deniz kaplumbağasının artık sağlığına kavuştuğunu ve yeniden dalmaya başladığını sözlerine ekledi. Tedavileri tamamlanan deniz kaplumbağalarını, yaralı halde bulundukları bölgelerde, bu konudaki farkındalığın arttırması adına, bulundukları bölgeye en yakın kıyıdan tekrardan denize bırakmayı tercih ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Yakup Kaska, kaplumbağanın kendilerine ulaştırılmasında katkısı bulunan ilgili kuruluşlar ile tedavi masraflarını üstlenen Lara Barut Collection Otel yönetimine teşekkürlerini iletti.
“Sıfır atık ve vahşi yaşamın korunması konularında her türlü iş birliğine hazırız”
Lara Barış’ın deniz ile tekrar buluşmasına şahitlik eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan basın mensuplarına yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Pamukkale Üniversitesi, bu yıl 30.yılını kutluyor. DEKAMER de bu 30 yıllık sürede önemli çalışmalara imza attı. Bugün burada bu merkezin başarılarından bir tanesine hep birlikte şahit olduk. Plastik atık yutması sonucu yaralanmış ve iç organları hasara uğramış; 1,5 yıldır tedavi gören, 30 yaşındaki deniz kaplumbağamızın tekrardan deniz ile buluşmasının mutluluğunu Üniversitem adına yaşıyorum. Merkezi Dalyan’da bulunan, Pamukkale Üniversitesi DEKAMER bünyesinde Dünyanın farklı sularından Ülkemizin denizlerine ulaşan, hasta ve yaralı deniz kaplumbağalarının tedavileri yapılmaktadır. Ben bir doktor olarak, iyileşen bir hasta ile onun yaşadığı mutluluğa ortak oluyorum. Bugün de yine iki kat mutluyum. Üniversitemizin 30.yıl kutlamalarının ilk adımını bugün burada atmış oluyoruz. Lara Barut Grup, kaplumbağamızın tedavi masraflarını ve uydu takip cihazının takılması masraflarını üstlenerek çok büyük katkı sağlamışlardır; örnek bir davranış gerçekleştirmişlerdir. Üniversitem ve DEKAMER adına kendilerine çok teşekkür ediyorum. 20 Temmuz tarihi, bildiği üzere Kıbrıs Barış Harekâtının da yıl dönümüdür. Lara Barut Grup tarafından ismi Lara konulan kaplumbağamıza, biz de Üniversitemiz olarak Barış soy ismini koyuyoruz. Dünyanın farklı sahillerine gidecek olan Lara Barış’ın tüm dünyaya barış getirmesini temenni ediyorum. Pamukkale Üniversitesi, sıfır atık konusunda öncü olan üniversitelerden birisidir. Vahşi yaşamın korunmasında da bu öncülüğünü devam ettirmektedir. Bu konuda bizler tüm paydaşlık ilişkilerine, iş birliklerine hazırız. Bizler, doğal hayatın korunması tarafındayız. Bunun için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız.” Haber Merkezi
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi