29 Temmuz 2021 Perşembe

Körüklü ocağın başında 79 yıl

Yatağanlı Ali Ulukuş, 79 yıldır sürdürdüğü baba mesleği bıçakçılıkta geleneksel yöntemle üretimi bırakmıyor. 88 yaşında olmasına rağmen seri üretim ve teknolojiye karşı ayakta kalmayı başaran 5 çocuk babası, 11 torun dedesi Ali Ulukuş, sağlığı izin verdiği sürece çakı ve bıçak üreteceğini söylüyor.

09-06-2021 11:35

Serinhisar’ın Yatağan Mahallesi’nde, Yatağan Baba’nın yadigârı olan demircilik sanatı köyün kurulduğu tarihten beri devam ediyor. Mahallede  bıçakçılık sanatı gelişirken bıçak, çakı, tahra, balta, makas, kırklık, saban demiri ve pala gibi iş aletleri günümüzde de yapılıyor.
Yatağan’da üretilen el yapımı bir kesici aletin yapımında  demir, meşin körük ocağı, çekiçler, örs, mengene, keser, kıskaç, suntıraç, kalıp, keçe, zımpara taşı, bileği taşı, çark, aşkı takımı, kömür, zeytinyağı, boynuz, tel, delgi, keski, törpü, eğe, mühür, kaz zağı, tığ, saplık usturası, saplık demiri gibi materyaller kullanılıyor.  Kısa süre öncesine kadar bıçak, çakı ve  palalar geleneksel ustalar tarafından elde yapılırmış. Ancak Yatağanlı bıçakçılar zamanla teknolojiye ayak uydurmuş ve fabrikasyon üretim yayılmış.
Mahallede geleneksel üretim yapan birkaç usta kalmış. 88 yaşındaki Ali Ulukuş, 9 yaşında babasından öğrendiği bıçakçılık mesleğini 79 yıldır evinin bahçesindeki atölyesinde sürdürüyor. Ekmek bıçağı, kurban yüzme bıçağı ve çakı üreterek beş çocuğunu büyütüp, evlendiren Ali Ulukuş, Yatağan’da kalan tek oğlu Mahmut Ulukuş’un yardımıyla bıçak ve çakıyı geleneksel yöntemle  üretip Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor. 
Beş çocuk babası, 11 torun dedesi Ali Ulukuş, üç çeyrek asıra yaklaşan mesleğini halen aşkla yapıyor. Sabah kalktığında ilk işi, eline aldığı keserle boynuzları yontup şekil vererek sapları hazırlamak. Ağaç kütüğünde bu işlemi yapan Ali usta, daha sonra körüklü ocağının bulunduğu odaya geçerek bıçak ve çakılarını imal etmeye başlıyor. Ulukuş’un yaptığı bıçaklar, keskin ve dayanıklı olması sebebiyle çarşıda en çok satılanlar arasında yer alıyor. Mesleğini geleneksel olarak sürdüren son birkaç ustadan biri olmasından dolayı işlerinin iyi gittiğini söylüyor.

Ayhan AKAR

 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Körüklü ocağın başında 79 yıl