Konuralp’in mermer heykeli Denizli’de yapılıyor

Osmanlı Devletinin kuruluş döneminde, Osman Bey ve Orhan Gazi ile birlikte savaşan, Sakarya bölgesi, Akyazı, Mudurnu ve sonradan kendi adı verilen Melen Çayı havzasını fetheden Konuralp'in heykeli Denizli'de yapılıyor.

17-11-2023 11:20:08

Nihat Kömürüoğlu Vakfı bünyesinde, Pamukkale  Korucuk'taki Heykel Kolonisi alanında, heykeltraş Ali Dirier  tarafından yekpare (tek parça) Marmara Mermerinden yapılmakta olan heykel 2024 Şubat ayı sonunda bitirilecek. 
11 TONLUK MERMER HEYKEL
Heykeltraş Ali Dirier'den çalışma alanında aldığımız bilgilere göre; heykeli Düzce Belediyesi sipariş etmiş. Mezarı Düzce Konuralp mahallesinde olan gazinin heykeli Düzce'de bir meydana yerleştirilecek.  Dirier; 
Şahlanmış bir atın üzerinde, sol elinde bir mızrak ile tasvir ettiği heykelin yaklaşık 11 ton olduğunu belirtti. 
MİMAR BEDRETTİN BOZ'DAN HEYKEL YORUMU
Mermerin ustası Ali Dirier'in eserine dair Mimar, tasarımcı  A. Bedrettin Boz'un yorumları şöyle: "Ali Dirier, günümüzde karşılaşmakta zorlandığımız sanatçılardan. Klasik mermer heykel sanatını devam ettiren ender ustalardan biri. Onun eserleri, detaylara verdiği önem ve taşa can katan dokunuşlarıyla gerçekten etkileyici. Ali Dirier'i çalışırken izlemek, adeta bir huzur kaynağı. Kendisini kutluyor, gelecekteki başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca, Nihat Kömürcüoğlu abi ve Kömürcüoğlu ailesini, sanata sağladıkları destek için içtenlikle kutluyorum."
KONURALP KİMDİR?
Osman Gazi, 1300 yılından îtibaren, Bizanslılara karşı mücadeleye girişince, yanında, Akça Koca, Samsa Çavuş, Aykut Alp, Abdurrahman Gazi,Turgut Alp, Hasan Alp ve Köse Mihal gibi silah arkadaşları ile birlikte, Konur Alp de bulunuyordu. Orhan Gazi daha babasının sağlığında askerî idareyi eline aldığından, Karadeniz’e doğru olan bölgenin zaptına Konur Alp’i gönderdi. Konur Alp, Akyazı, Mudurnu ve sonradan kendi adı verilen Melen Çayı havzasını fethetti. Gazi Abdurrahman’la birlikte Aydos’u aldı. Bursa’nın fethinde (1326) büyük kahramanlıklar gösterdi ve aynı yıl içinde öldü. Koray ÇAĞDAŞ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi