Ürgüp 3 aylık

Karaca vatandaşı dinledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Babadağ ilçesini ziyaret etti. Babadağ’da ziyaretler gerçekleştiren Karaca, Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı’yla birlikte vatandaşların sorunlarını dinledi.

12-01-2022 10:58
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; Denizli’nin dokuma ve tekstil üretimi ile meşhur ilçesi Babadağ’daki üreticileri ziyaret etti. Karaca’ya; Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu da eşlik etti. Elektriğe gelen zamlar ve artan maliyetlerden şikayet eden dokumacılardan Şahin Çetin, “Daha önce 25 bin lira geliyordu elektrik faturamız, 50-55 bin lirayı geçeceğini düşünüyoruz. Zaten bizim kazancımız da oydu. Çalışmaya gerek duymadık artık, kapattık makinaları” dedi. Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, ziyaret sırasında, "Genel olarak sorunları biliyoruz, sizlerin ağzından, bunu bir kez daha birinci ağızdan dinlemek için buradayız. Artan emtia fiyatları, motor yağındaki, tezgah parçalarındaki ve en büyük gider kalemimizin olan elektrik fiyatlarındaki artış da maalesef dokumacı esnafımızı artık bu işi yapamaz noktaya getirdi. Bunu hem ulusal basında hem de mecliste, gündeme getirmek adına bugün sizleri ziyaret etmek istedik" dedi.
Gülizar Biçer Karaca ise, “Hatırlarsanız Kelleci'de bir elektrik maliyet sorunu vardı. Daha önce Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Akın ile birlikte güneş enerji santrali çatılarda yapılarak elektrik maliyetini düşürebilir miyiz, bu maliyet düşerse ancak Kelleci’deki dokumacı esnafımızın bir nebze olsun rekabet edebileceği fiyatlarda rahatlıkla kendisi gibi başka yerlerde dokuma yapanlarla daha avantajlı duruma gelebileceği bir maliyet yapabilir miyiz diye bir toplantı yapmıştık. Neden çözülmedi? Güneş enerjisi rüzgâr enerjisi gibi yenilebilir enerji kaynakları denilen enerji üretimlerinde kooperatifçilikte devlet çok ciddi hibeler veriyordu ya da çok düşük faizli krediler verip bir de elektrikle üretim yapmaya başladığınız zaman sisteme elektrik alıyordu devlet. Siz kendi cebinizden para çıkmadan o kredi geri ödemelerini çok rahatlıkla yerine getirip aynı zamanda da bu sistemden çok düşük yani 3000 lira elektrik faturası gelen bir dokumacı esnafımızın 300 liraya düşecek bir faturası olacaktı. Ama ne yaptılar, geçtiğimiz yıl bir kanun çıkardılar bu yenilenebilir enerjilerde teşvikteki hibe modelini ortadan kaldırdılar onun yanında sisteme satın alma oranını düşürdüler, satın alma fiyatını da düşürdüler” dedi.
Elektrik zammının üreticinin esnafın belini büktüğünü belirten Karaca, “Tabii sizler daha bu elektrik zammı olmadan maliyetlerinizi düşürmek için bu kadar yoğun bir çaba sarf ederken bir de yılbaşı akşamı büyük bir sürprizle karşılaşıldı. 150 kwh’e kadar elektrik kullananlara yüzde 52 zam, 150 kwh’in üzerindekilere de yüzde 127 zam. Bu gerçekten evlerde dahi bırakın sizin gibi yoğun elektrik kullanımıyla geçimini sağlayan dokumacılık yapan esnafımızın evdeki insanların, ev hanesinin bile altından kalkamayacağı rakamlar. Ve bu gün burada sizleri dinleyerek önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sizlerin taleplerini sizlerin yakınmalarını ve bu elektrik zammından dolayı uğradığınız zararın nasıl telafi edilmesi gerektiğine ilişkin taleplerinizi alıp burada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili olarak ilgililere, yetkililere hem konuşarak hem de enerji bakanlığıyla görüşmeler yaparak bu sorununun çözümü noktasında ilk ziyaretimizi ve ilk mücadelemizin başlangıcını da yine Kelleci’den yapmak istedik. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum, bugün burada bizlerle birlikte olup düşüncelerinizi paylaşmak üzere geldiniz" ifadelerini kullandı.  Haber Merkezi
Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca vatandaşı dinledi