Karaca, "KDV ve ÖTV kalksın"

14-08-2021 13:34

“Çiftçinin vergisi kalksın”

İlçe ziyaretlerini sürdüren CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çardak’ta vatandaşları dinledi. Karaca, “Çiftçinin bir malı üretmesi için ne gerekiyorsa hepsindeki vergileri kaldıralım diye teklif verdim ancak Cumhur İttifakı tarafından reddedildi” dedi.

Üreticiye destek, kırsala hizmet beklendiğini belirten Karaca, “Çiftçi 115 liralık üre gübresinin 250 lira olmasından yakınıyor. Geçen yıl 20 tl olan gübre bir yıl sonra 240 tl oldu. Geçen yıl 5 tl olan mazot şuan 7.37 tl. Çiftçi kuraklıktan bir şey alamadığını ifade ediyor. Elinde bir şey olmadığını söylüyor. Üretici ürününü satamıyor” dedi. 

Bu sözlerin Çardak Beylerli Mahallesi’nde kendilerini ziyaret eden çiftçilerin sözlerinin olduğunu belirten Karaca, “Maliyetlere ve enflasyonun üstüne artan kuraklık da eklenince sıkıntılarının katlanılamaz boyuta geldiğini aktaran çiftçilerin iktidardan ne umutları kalmış ne de beklentileri. Cumhur İttifakı’nın reddettiği kanun teklifi kabul edilseydi üreticiden KDV ve ÖTV alınmayacaktı. Çiftçinin gübresinden, mazotundan, kullandığı elektrikten, ektiği tohumdan yani bir çiftçinin bir malı üretmesi için ne gerekiyorsa hepsindeki KDV ve ÖTV’yi kaldıralım diye teklif verdim. Çünkü özel tüketim vergisi kanunda diyor ki lüks tüketim malları… Çiftçinin mazotu lüks tüketim malı mı, çiftçinin gübresi lüks tüketim malı mı? Biz bundaki KDV ve ÖTV’nin kaldırılması için kanun teklifi verdik. Kanun teklifimizi meclise sunduk. Oylaması yapıldı. Cumhur ittifakı ( AKP ve MHP) oylarıyla reddedildi. Pandemide esnaf zarar gördü, çiftçi zarar gördü. Kuraklık var, ciddi bir kuraklık nedeniyle buğdaylar, arpalar zamanı gelmeden kurudu ve hayvan yemi bile olacak durumda değil. Saman bile yapılamıyor. Hayvancılar yem bulamıyor, saman bulamıyor. Çiftçi buğday üretip satamıyor. Ama bunları dediğimiz zaman para yok diyorlar. Biz esnafın vergi borçlarının kredi borçlarının faizi silinsin diyoruz. 2 yılda borç ertelensin esnaf nefes alsın diyoruz. Ben kendi ülkesinde yaşayan vatandaşına bu kadar düşman bir anlayışa tanıklık etmedim” şeklinde konuştu. Serhat KÖSE

 

 

 

 

 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Karaca, "KDV ve ÖTV kalksın"