27 Eylül 2021 Pazartesi

İş Kulüpleri farkındalık yaratacak

Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde, Denizli’de temel amacı “Çalışmak isteyen herkese göre bir iş fikrinin işsizlerde oluşmasını sağlamak, işsizlerin öz güveninin yükseltmek ve açık işlere yönlendirilmelerini kolaylaştırılmak” amacıyla Denizli İŞKUR binasında İş Kulübü açıldı.

28-07-2017 13:22

İş Kulüpleri Projesi, pilot iller olan Denizli, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Trabzon,  Çanakkale ve Sakarya’da uygulanacak. Bu kapsamda İŞKUR İl Müdürlüğü’nde görev yapan İş Kulüpleri çalışmasında görev yapacak iş ve meslek danışmanlarından Ahmet İri, Dönay Şanlıalp ve Taner Beter’e Ankara’da İş Kulüpleri eğitimi verildi. Tüm iş arayanlara yönelik olan İş Kulüpleri Projesi haftada 5 gün 15 saat sürecek.

“ÖNCELİKLİ HEDEF KİTLEMİZ DEZAVANTAJLI GRUPLAR”              
İş Kulüpleri Projesi hakkında bilgi veren Kulüp Liderlerinden Taner Beter, “İş Kulüpleri projesi, herkes için bir işin olduğu fikrinin tüm işsizlerde yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bu kapsamda İŞKUR bünyesinde bir İş Kulübü kurduk. Bu İş Kulübü içerisinde hedef kitlemiz özellikle dezavantajlı grupların hepsidir. Dezavantajlı gruplardan bahsederken bunlar içerinde üniversiteden yeni mezun olmuş kişiler, uzun süreli işsizler, engelliler, eski hükümlüler, kadınlar ve gençler. Bunların hepsi bizim hedef kitlemiz. Bu hedef kitlemiz kapsamında eğitimlerin daha kaliteli geçmesi açısından şu anda ofisimizi düzenliyoruz. İlk hedef kitlesi olarak lisans mezunu gençleri seçtik. Büyük olasılıkla 2017’nin sonuna kadar lisans mezunu iş arayanlarla birlikte olacağız. Daha sonra uzun süreli işsizlere, engellilere, eski hükümlülere, iş arayan kadınlarla devam edecektir” dedi.

“BU PROJEYE İNANIYORUZ”
İş Kulüpleri’nin katılımcı sınırının olmayacağını belirten Beter, “Projemizle ilgili sınırlamamız yok. Bu projenin nihai sonucunda şu kadar kişiyle görüşüldü tarzında bir rakam olmayacak. Çünkü ciddi anlamda bu projeye inanıyoruz ve devam edeceğinin kanısındayız. İş Kulüpleri bu şekilde devam edecek ve ulaşabildiğimiz kadar çok kişiye ulaşmak istiyoruz. Şu an haftada bir gruba eğitimler veriyoruz. Bunu ilerleyen süreçlerde haftada iki gruba çıkarmak, gereken fiziki koşullar sağlanırsa üç gruba dahi çıkartabiliriz. Eğitimler 5 gün toplamdan 15 saat sürüyor” diye konuştu.

“KENDİLERİNİ TANIMALARINA YARDIMCI OLUYORUZ”
5 günlük eğitim sürecini özetleyen Beter, “Eğitimin birinci gününde insanların kendilerini tanımasını, kendisiyle yüzleşmesini, kendisinde olan unsurların farkına varmasıyla ilgili bir eğitim oluyor. İkinci gününde iş arama kanalları ve iş arama ağlarının nasıl kullanılması gerektiğini, bu iş arama kanallarının neler olduğu, bunlarla ilgili eğitim devam ederken CV hazırlama teknikleri, CV çeşitleri, herkese göre ayrı bir CV’nin olduğunun farkına vardırılmasıyla ilgili ve uygulamalar yaparak insanlara CV hazırlama tekniklerini kazandırıyoruz. Üçüncü gün içerisinde telefon görüşme teknikleri, telefon görüşme canlandırmaları, kılık-kıyafet ve beden diliyle ilgili eğitim veriliyor. Dördüncü günde kişi mülakata gitmeye hazır oluyor. Bu günde mülakat teknikleriyle ilgili olarak teorik kısmı az olmakla birlikte gün boyu uygulamalar yapıyoruz. Beşinci gün bizim dört günde yaptığımız her şeyin birer canlandırması ve etkinliklerle devam edip, son olarak da eğitime katıldıkları için tüm katılımcılara belge vererek bu süreci sonlandırıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“KULÜP LİDERİ DEĞİL; BİRER AĞABEY VE ABLA OLACAĞIZ”
Eğitim görenlerle iletişimin bitmeyeceğinin altını çizen Beter, “Eğitim bittikten sonra biz kişilerle iletişimimizi kesinlikle kesmiyoruz. İş Kulübü olarak eğitim verdiğimiz herkesi takiple mükellefiz ve bu kişileri takip edeceğiz. Biz burada kulüp lideri değil, aynı anda birer ağabey ve abla olacağız. Bu kişilerin iş görüşmelerine gittiler mi gitmediler mi, gittikleri zaman nelerle karşılaştılar, hangi sorunlarla karşılaştılar veya buradan aldıkları eğitim onların işine ne kadar yaradı, nasıl yaradı, biz gerçekten bu kişileri iş arama becerileri yetkinliğine kavuşturabildik mi gibi geri dönüşler bize bunu anlamamıza yardımcı olacaktır” diye belirtti.

“ÇOK İŞ ARAMAK İŞ BULMA OLASILIĞINI DÜŞÜRÜR”
“Amacımız kişinin bu farkındalığa ermesi, her işe başvuru yapmaması, kendini gerçekten tanımış, niteliklerini bilmiş ve öğrenmiş biri olarak tüm işlere değil kendisine uygun işlere başvuru yapmasını sağlamaktır” diyen Beter, “Çok iş aramak iş bulma olasılığını düşürür. Çok iş aradığınız zaman ve çok kez iş yerinden reddedildiğiniz zaman bu bizim öz benliğimizi olumsuz yönde etkiler ve bizim artık bir iş yerine giderken nasıl olsa bu da almayacak diyerek iş yeri kapısından döndüğümüz olur. Her işe başvuru yapmak bizi kendimize karşı olan güvenimizi zedeler. Onun için yapmamız gereken şey; Bir işe başvururken, kendimizi çok iyi tanımamız gerekiyor, işin niteliklerini çok iyi bilmemiz gerekiyor ve nokta atışı yapabilecek işlere başvuru yapmamız gerekiyor. İş Kulüpleri olarak yapmaya çalıştığımız iş de budur” dedi.

Kubilay Y. GERBOĞA

 

 

 

 

 

 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İş Kulüpleri farkındalık yaratacak