İş dünyası afet bilinci için buluştu

TÜRKONFED ve TÜSİAD iş birliğinde, UPS Vakfı desteği ile Türkiye genelinde KOBİ’lerin afet bilincini artırmak, afete hazırlık ve dayanıklılıklarını güçlendirmek amacıyla yürütülen İşletmelerde Dayanıklılık Projesi’nin üçüncü etkinliği GESİFED ev sahipliğinde Denizli’de yapıldı.

09-12-2022 10:49:07

Türkiye’nin en büyük bağımsız ve gönüllü iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve TÜSİAD iş birliği, UPS Vakfı desteği ile beşinci fazı gerçekleştirilen İşletmelerde Dayanıklılık Projesi’nin üçüncü eğitimi Denizli’de düzenlendi. Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayan Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’nun (GESİFED) ev sahipliği yaptığı eğitime, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi.
“Felaketlere hazırlanmak ve riskleri azaltmak memleket meselesidir”
Afete hazır ve dayanıklı işletmeler oluşturmanın yolunun risklerin belirlenmesinden geçtiğine inandıklarını söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, “Yerel yönetimler, sivil toplum ve iş dünyası olarak bu sürece etkin bir mekanizma ile katılmak, depremin olası yıkıcı sonuçlarını önlemek için tek geçerli yoldur. Sadece deprem değil tüm doğal afetler ile iklim değişikliği kaynaklı felaketlere hazırlanmak ve risklerimizi azaltmanın bir memleket meselesi olduğunu düşünüyoruz. İşletmelerimizi dirençli kılmak hem bölgesel hem de toplumsal sıkıntıları minimuma indirmek, her şeyden önce de belirsizliklere hazırlanmak için yeni iş birlikleri geliştirmeliyiz” dedi. 
“İşletmelerin dayanıklılığı birinci derece deprem bölgesindeki Denizli için çok mühim”
Yaşanan her bir afetin iş dünyasını ve ekonomiyi olumsuz yönde etkilediğini ifade eden GESİFED Başkan Yardımcısı Hakan Urhan ise, “Türkiye olarak doğal afet coğrafyasında yaşıyoruz. Özellikle deprem Türkiye’nin gerçeği, bunu her birimiz görüyoruz, takip ediyoruz. Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Denizli olarak bu konu bizler için ayrıca çok mühim. Üretim ve sanayi şehri olan Denizli birçok fabrikaya, işletmeye ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle etkilerinin azaltılması büyük önem arz ediyor. Her bir kurumun bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi için sivil toplum kuruluşlarının önemi ve gücü göz ardı edilemez. Doğal afetleri önlememiz mümkün değil ancak depremin etkilerini, hasar ve kayıplarını etkili yöntemler ve koordinasyon ile azaltmayoluna gidebiliriz” diye konuştu. 
Eğitimde “Yapısal Olmayan Risklerin Azaltılması, Tehlike Avı Nedir, Nasıl Yapılır? ve“Afet ve Acil Durum Planı Revizyonu Nasıl Olmalıdır?” başlıklı sunumları gerçekleştiren Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış aynı zamanda, “İşletmelerde Yapısal Olmayan Risklerin Azaltılması Çalışmaları” panelinin moderatörlüğünü üstlendi. 
Deprem risk yönetimi, iş güvenliği, hasar tespiti ve deprem sonrası iş sürdürülebilirliği gibi alt başlıkların da tartışıldığı panelde Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Murat Şenel, AKUT Denizli Temsilcisi Cengizhan Öztürk, İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube BaşkanıNigar Hüyükve Terzioğlu Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emin Terzioğlu konuşmacı olarak yer aldı.   Serhat KÖSE

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi