8 Aralık 2021 Çarşamba

Helvacılar’a yeni yatırım sözü

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Kadıköy’den başladığı geniş kapsamlı mahalle ziyaretlerine Helvacılar Mahallesi’nde devam etti. Helvacılar Mahallesi'nde halı saha inşaatını inceleyen Başkan Şevik, mahalleye yeni yapılacak yatırımların da müjdesini verdi.

26-10-2021 11:16

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, mahallelerin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla başlattığı mahalle ziyaretlerini Helvacılar Mahallesi'nde devam etti.  Başkan Şevik'in birim müdürleriyle Helvacılar Mahallesi’ne yaptığı ziyarette Mahalle Muhtarı Selahattin Yeşildağ da kendilerine eşlik etti.  Mahalle sakilerinin imece usulü başlattıkları aşevi inşaatını gezen Başkan Şevik, "Aşevine belediye olarak destek vereceğiz.  Burası bir an önce tamamlanarak, mahalle sakinlerimizin hizmetine sunulacak" dedi. 
Daha sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu  ile imzalanan protokol çerçevesinde ilçeye yapılacak spor yatırımlarından biri olan  Helvacılar Mahallesi Halı Saha  inşaatında incelemelerde bulunan Başkan Şevik,   çalışmalarla ilgili  ihaleyi  alan HMC İnşaat yetkililerinden bilgi aldı. 
Hacı Alibaba Türbe ve Camisi’nde çevre düzenlemesi
Şevik, Kadiri tarikatının müritlerinden Buldanlı Derviş Hacı Ali Baba tarafından yaptırılan tekke, 1985 yılında torunu Feyza Çolakoğlu tarafından yıkılarak, yerine babası Şeyh Nuri Akın anısına  türbe ve cami  yaptırılarak  Diyanet İşlerine  bağışlanan   Cami’nin  çevresinin sosyal tesis alanı olarak  düzenleneceğini belirtti.  Başkan Şevik,” Hacı Ali Baba Türbe ve Camisi’nin yanındaki kötü görüntüyü kaldırmak istiyoruz. Konuyla ilgili Hacı Ali Baba’nın torunu ve Şeyh Nuri Akın’ın kızı Feyza Çolakoğlu ile görüşerek burasını, mahalle sakinlerimizin mevlit sünnet, hayır yemeği gibi merasimlerini yapacağı yarı kapalı bir mekan olarak düzenlenecek. Çevresi ağaçlandırılıp, yeşillendirildiğinde hem Türbe ve cami daha görünür olacak, hem de mahallemiz yeni bir alan kazanmış olacak” dedi. 
Sosyal tesis ve düğün salonu yapılacak 
Pandemi sürecinde düğün, nişan, mevlit gibi merasimlerin daha çok açık salonlarına taşınması nedeniyle ilçenin belirli bölgelerine açık düğün salonları yapmaya gayret gösterdiklerini belirten Başkan Şevik, bunlardan birini de Helvacılar Mahallesi'ne yapacaklarını açıkladı.  Başkan Şevik, açık düğün salonunun yanı sıra mahalleye bir de sosyal tesis yapılacağının müjdesini verdi. 
 Topdamı’na kale ve anıt projesi
Buldan'ı kuş bakışı gören ve içerisinde su deposu, piknik alanı, çocuk oyun alanı ile fitness aletlerinin bulunduğu Topdamı Mevkii'nde de incelemelerde bulunan  Başkan Şevik,  " Yıllar önce burada ramazan topu atıldığı için  tepenin adı Topdamı  olarak biliniyor. Ancak top atışı sırasında meydana gelen kazada belediye çalışanın hayatını kaybetmesi sonucu burada top atışları yapılmıyor.  Burada Belediye çalışanı Çön Habip Rolles’i anısına bir anıt dikeceğiz"  dedi.
Ayrıca Topdamı’na yapılacak kale projesi ile ilgili bilgi veren Başkan Şevik, "Buraya ilçemizin tarihine yakışır Kale yapacağız. Kale ve kaleye dikeceğimiz Türk bayrağı,  Sarıgöl-Denizli yolundan geçen herkes görecek.  Topdamı Kalesi,  İlçemizin sembolü olacak" diye konuştu.  
Belediye misafirhanesi yapılacak
Topdamı Mevkii’nde Tarım ve Orman Bakanlığı'na ait atıl durumdaki binayı misafirhane olarak restore etmek istediklerini açıklayan Başkan Şevik, " Tarım ve Orman Bakanlığına ait bina uzun yıllardan beri kullanılmıyor, atıl durumda. Bu binayı tahsis veya kiralamak suretiyle belediyemize kazandırmak istiyoruz.   Burasını, belediyemiz imkanlarıyla restore ederek misafirhane olarak değerlendirmek istiyoruz.   Böylelikle, hem ilçemize gelen misafirlerimizi, Buldan'ın en güzel yerinde  ağırlamış olacağız,  hem de Helvacılar Mahallesi'ne hareketlilik katmış oluruz" dedi. 

 Filiz YIĞNAK

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Helvacılar’a yeni yatırım sözü