29 Temmuz 2021 Perşembe

Gazetemizin yazarı Ufuk Gökmen, üçüncü kitabını çıkardı

Uğradığı mayınlı saldırı sonucu yaralanan Gazi Yarbay Ufuk Gökmen, Deha 20'deki köşesinde güvenlik konularında sizlere bilgi aktarmaya devam ediyor. Denizli'de 2002-2007 arasında İl Merkez Jandarma Komutanlığı yapmış olan yazarımızı, okurlarımızın büyük çoğunluğu yakından tanıyor. Kendisiyle son çıkardığı kitabı "ÇEMBER" hakkında konuştuk.

27-05-2021 11:23

“Çember” kitabında nelerin anlatıldığı konusuda Gazi Yarbay Ufuk Gökmen ile küçük bir sohbet yaptık. Gökmen, “İlk olarak PKK terörünü enine boyuna irdeleyen ve çözüm önerilerini analiz eden "ZAFER MÜMKÜN" isimli ve bir kitap çıkardım. İkinci kitabım "KIŞLA"; üs bölgesindeki askerlerin yaşadığı olayları anlatan bir romandı. İlk iki kitabı askerliğe meraklı olanların okuması için hazırlamıştım.  Bu sefer herkesi ilgilendiren, ancak çok kimsenin bilmediği daha farklı bir konuya el attım; terör örgütüne katılan gençleri nelerin beklediğini ve başlarına nelerin gelebileceğini anlattım” dedi. 
Kitabın ana konusu terör ve uyuşturucu olsa da Ankara örneğinden, büyük şehirlerde yaşayanan sorunları da anlattığını dile getiren Gazi Yarbay Gökmen, “Böylelikle kırsaldaki ve büyük şehirlerdeki dezavantajlı kesimleri karşılaştırıp benzerlikleri sergilemek ve olumsuzlukların belli bir bölgeye has olmadığını göstermek istedim. Kitabı okuyunca, yanıbaşınızda inanılmaz olaylar yaşandığını hissedeceksiniz” diye konuştu.
İşte “Çember” hakkındaki röportajımız;
“Yüzlerce Terörist İfadesini Okudum, Yirmiden Fazla Yakalanan Teröristle Yüz Yüze Görüştüm”
- “Bir asker olarak terörist yaşamlarına nasıl vakıf oldunuz?" 

- “Ben üniformayı giydiğimde PKK terörü ülkenin en önemli sorunuydu, bu gün de öyle. Biz PKK ile mücadele için yetiştirildik. Eğitimleri bizzat terörle mücadele eden subaylardan alıyorduk. Kitaplarda yazmayan ayrıntıları dinliyorduk. Konuyla ilgili yazılmış (karşı düşüncede olanlar dahil) bütün kitapları okumak zorundaydık. Sahaya çıktığımızda telsizden teröristlerin seslerini duydum, ele geçirilenlerin eşyalarını inceledim. Son zamanlarda akıllı telefonlar, hafıza kartları v.b içinde fotoğraf ve videolar ele geçiyordu.  Bu dokümanlardan hal ve hareketlerini de inceliyorduk. Ben kayıtlarda bulabildiğim bütün terörist ifadelerini okudum, astlarıma okuttum. Bu okumalar ele geçirilen teröriste doğru soruları sormamızı sağlıyordu. Ben Doğubayazıt'ta teslim olan bir teröristten altı sayfa ifade aldım. Tanımadığın birinden bu kadar uzun cevap alamazsın.”
“Bana Saldırı Düzenleyen Teröristlerin İki Tanesi Yakalandı 180'er Yıl Ceza Aldılar”
- "Size mayınlı saldırı düzenleyenler hakkında bilgi edindiniz mi?" 

- “Kod adları "Agiri" ve "Sufi"ydi, biri İran sınırından göçmen kılığında geçerken yakalandı diğeri ise Kobani'de yaralanıp Suruç Devlet Hastanesi’ne getirilince yakalandı.  İkisi de 180'er yıl ceza aldılar. Ben verdikleri ifadeyi de söyledikleri gayriresmi bilgileri de biliyorum.” 
Çember Romanından Çıkarılacak  Ana Fikir;  "Sorunun Kaynağını Görürsek Çözüm Yolları Kendiliğinden Ortaya Çıkacaktır" 
Yazarımız açıklamalarına şöyle devam etti; 
“Ben teröristlerin ifadelerinde örgüte nasıl katıldıklarını dikkatle okudum, çünkü örgüte katılımlar sorunun en önemli kısmıdır. Zira katılımlar engellenirse örgütün sonu gelir. Bu açıdan baktığımızda katılanların çocuk yaşta olduğunu farklı bir yaşam sürmek ya da sadece elinde silah tutma hevesiyle örgüte giden önemli bir kesim olduğunu gördüm. Büyük şehirlerden gelenler, dezavantajlı konumda olmalarını devletin düzenine bağlıyorlar. Bu kesimi manipülasyonla kandırıp örgüte teslim eden bir mekanizma var. Benim görev yaptığım Çukurca ve Doğubayazıt, birer sınır ilçesiydi, Diyarbakır da esrar kaçakçılığının yüzde doksanının döndüğü merkezdi.   Terör örgütü en çok sınırın diğer tarafına kaçakçılık güzergahında ve uyuşturucu ticaretinin olduğu bölgelerde  yerleşmiş durumdadır. Kaçakçılık, yani yasa dışı ithalatın çok az kısmı sınır hattında olur ancak buradaki rant örgütü besleyecek büyüklüktedir. PKK, arazi kavgalarını çok sever. Çok uzun süren arazi davaları tarafları örgütün yanına itiyor. İşte bu ayrıntıları romanda birinci ağızlardan okuyacaksınız.” 
Yazıcıoğlu: "Bu Üsteğmenin İmzasını Gördüğüm Her Kağıda İmzamı Atarım" 
- “Kitabınızda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görevli memurlardan şikayet ediyorsunuz."
dediğimizde şu açıklamada bulundu:
- “Oralarda herhangi bir sivil kuruma işiniz düştüğünde ne demek istediğimi anlarsınız. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Polis, sıralı hizmet yapıyor. Yani dönüşümlü olarak bütün rütbelerinde sırası gelince bölgeye defalarca gidiyor. En sorunlu alanlara özellikle en kabiliyetli olan memurlar gidiyor. Diğer kurumlarda böyle olmuyor. Ya çok genç çok tecrübesiz ya da aynı bölgede güçlü bir aşirete mensup memurlar görev yapıyor. Vali Recep Yazıcıoğlu bu konuda önemli bir örnektir; Tokat ve Erzincan'da devletin adaletini ve bürokrasinin çözüm için en uygun başvuru yeri olduğunu gösterdi. PKK bahse konu illerde yerleşemedi.  
- “Siz Yazıcıoğlu'yla çalıştınız mı?" 
- “Ben kısa süreli Denizli Valisi olduğunda kendisiyle çalıştım. Çok iyi anlaştık. Hatta vali yardımcılarına dönüp; "Bu üsteğmenin imzasını gördüğüm her evrakı okumadan imzalayabilirim" demişti.” 
"Biz Çekirdekten Yetişmiş, Askeri Lise Okumuş Askerler Ölene Kadar Ülke İçin  Mücadele Etmek Üzere Eğitildik"
- “Bu kitapları neden yazıyorsunuz?"
- "Biz 13 yaşında üniforma giymiş, çekirdekten yetişmiş askerleriz. Yani ülkenin bekası için hiç düşünmeden canımızı ortaya koymak üzere and içtik. Bu yemin emekli olunca geçerliliğini yitirmiyor.Ben çalışmaya devam edebilirdim. Hatta silahı bıraktığım için kızan arkadaşlarım oldu. 
Ben onlara Atatürk'ü örnek verdim. Atatürk de 7 Temmuz 1919'da askerlikten istifa etmişti. Ülkesi için çalışmayı bırakmadı. Ben de gücüm yettiğince yazmaya, topluma doğru bildiklerimi anlatmaya devam edeceğim.”
Yazarımız Ufuk Gökmen’in kitabını almak isteyenler, Denizli Halikarnas, D&R kitabevleri ve internet sitelerinde bulabilirsiniz.  
Koray ÇAĞDAŞ

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Gazetemizin yazarı Ufuk Gökmen, üçüncü kitabını çıkardı